Kültür ve Turizm Bakanlığına atanan Mehmet Ersoy'dan başta teşvik sisteminin güncellenmesi, bürokratik engellerin kaldırılması ve iç turizmin canlandırılması olmak üzere her kesimin farklı beklentileri var.
 
Sektörden gelen birinin bakan olarak atanması sektörde memnuniyetle karşılanırken, yeni bakanın işin içinden geliyor olmasının da avantajıyla sektörün bekleyen sorunlarının hızla gündeme getirilerek çözülmesine vesile olması gerektiği belirtiliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
Bu kapsamda sektörün değişik kesimlerinden temsilcller yeni bakandan beklentilerin, ve öncelikleri  anlattı.   
 
'Gelir yükseltilmeli'
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık:

 
Turizmde gelen turistlerin sayıları önemli ama bunun gelirle ilgili olan kısmı da yükseltilmeli. Bu konularda Türkiye, dünya ortalamalarına yaklaştırılmalı. Bakan da bu konulara vakıf. Sektörün içinden gelmesi büyük avantaj.
 
'Teşvik sistemi güncellenmeli'
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkan Firuz Bağlıkaya:

 
İnanıyorum ki yeni dönemde teşvik sisteminin güncellenmesi, çözüm odaklı, bürokratik engellerden arındırılmış, esnek yönetim modeliyle ivedi biçimde sektörün yaşayabileceği sorunları çözecek bir anlayış devreye girmiş olacak.
 
'Gelişim ve dönüşüm olmalı'
Türkiye Turizm Yatırımcıları Demeği Başkanı Oya Narin:

 
Sektörde çok ihtiyaç duyulan gelişim ve dönüşümü sağlamak noktasında Bakanımızdan gerekli desteği göreceğimizden kuşkumuz yoktur. kültür alışverişinin gelişmesi için elimizden gelen tüm katkıyı sunacağız.
 
'Yapısal reformlar şart'
Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır:

 
Turizm, Türkiye ekonomisinin vazgeçilmezidir. Bu dönemde yapısal reformlar hızlandırılmalı ve ekonomi ana gündem maddesi olmalıdır.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )