Siyasi kulisler 'Cumhurbaşkanlığı kabinesi' olarak adlandırılan yeni hükümet için her bakanlık ile ilgili çeşitli olasılıklar ve çok sayıda kişinin adı geçerken Turizm Bakanlığı'nın adı bile geçmiyor...
 
24 Haziran seçimleri ile  16 Nisan’da değişen anayasaya göre hükümet kuruluşu, bakanların atanması sistem değişti, ama Turizm Bakanlığı’na bakış değişmedi.
 
Yeni sisteme göre Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki hafta atayacağı bakanlardan hangisinin seçildiği milletvekilliğinden istifa ettirileceği, hangi bakanlığa meslek kuruluşları ya da bürokrasiden kimlerin atanabileceği tartışılırken Turizm Bakanlığı kurum ve bu göreve atanacak kişinin adı bile geçmemesi, sektörde, sistem değişse de Turizm Bakanlığı’na önem verilmeyen anlayışın değişmeden devam ettiği şeklinde değerlendiriliyor.
 
Yeni düzenlemeye göre Cumhurbaşkanının bakan olarak atayacağı kişi eğer milletvekili ise milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor. Ancak bakan olabileceği için milletvekilliğinden istifa ettirilecek kişiler arasında şu anda bakanlık görevinde bulunan milletvekili olarak da seçilen Numan Kurtulmuş'un adı geçmiyor.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı atamalar ile ilgili olarak Turizm Bakanlığı dışındaki bakanlıklar konusunda kulislerde konuşulanlardan bir derleme yaptık.
 
Hürriyet Gazetesi'nden Nuray Babacan konuyla ilgili olarak şunları yazdı:
 
 
BAKANLIK İÇİN ADI GEÇEN İSİMLER
 
Kulislere göre kabine için adı geçen bürokratlar arasında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal da bulunuyor. Tekin, Özçelik ve Kartal’ın müsteşarlık yaptıkları bakanlıklarda değerlendirileceği, İstanbul Valisi’nin İçişleri Bakanı yapılacağı iddia ediliyor.
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Dışişleri Bakanı olarak kabineye alınması durumunda, Ömer Çelik’in Kalın’ın görevini üstleneceği konuşulurken, Çelik’in Cumnhurbaşkanı yardımcılarından biri olacağını öne sürenler de bulunuyor. 
 
Milletvekili listesine alınmayan Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal’ın bakan yapılıp yapılmayacağı da halen belirsizliğini koruyor.
 
“İSTİFA ETMESİ SÖZ KONUSU OLMAYACAK”
 
AKP’ye yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet de “Yeni kabinede kimler olacak?” başlıklı yazısında istifaların mümkün olamayacağını öne sürdü. Mehmet Acet, “Meclis Başkanlık Divanı ve komisyonlarda Ak Parti çoğunluğu gözetilecekse, 3’ten daha fazla sayıda ismin bakan olmak üzere istifa etmesi söz konusu olmayacak. Tabii diğer ihtimallerin hepsi için de kapı açık” diye yazdı.
 
YENİ KABİNEDE BAKAN ADAYLARI
 
Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık da , “Yeni kabinenin bakan adayları” başlıklı yazısında “Kulislerde adını duyduğum bakan adaylarının isimlerini yazayım” diyerek birtakım isimlere yer verdi.
 
Candaş Tolga Işık, şu iddiaları ortaya attı:
 
“Dışişleri Bakanlığı için en çok konuşulan isim Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın.
 
Yine Beştepe’den bakan adayı olarak ön plandaki bir başka isim Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank.
 
Yeni kabinede müsteşarlara dikkat! Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı için Müsteşar Yusuf Tekin, Adalet Bakanlığı’na Müsteşar Selahaddin Menteş, Savunma Bakanlığı’na Müsteşar İsmail Demir herkesin zikrettiği bakan adayları arasında.
 
Bürokrasiden İstanbul Valisi Vasip Şahin veya İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da yeni kabineye girerse şaşırmayın.
 
Siyaset dışından isimlere gelince... Dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemaoğlu’nun ekonomi bakanlığıyla ilgili adının geçtiğini artık duymayan kalmadı.
 
Bunun dışında Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, THY eski Genel Müdürü Temel Kotil, DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Opak, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Goldman Sachs Türkiye Direktörü Çağlayan Çetin konuşulan isimler arasında.”
 
“SÜRPRİZ İSİMLERİN YANI SIRA…”
 
Türkiye gazetesi de yeni kabine için aynı isimler üzerinde yoğunlaştı. Haberde, “Erdoğan’ın kuracağı yeni kabine için sürpriz isimlerin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal’ın da adı konuşuluyor. Erdoğan’ın, milletvekili adayı olmayan Naci Ağbal, Ömer Çelik, Faruk Özlü, Mehmet Şimşek ve Nihat Zeybekci ile yola devam edip etmeyeceği konusunda bir işaret vermediği belirtilirken, bu isimlerden bazılarının Cumhurbaşkanlığında kurulacak ofisler veya kurullarda görevlendirilebilecekleri belirtiliyor” denildi.
 
Eskiden ‘denge, tecrübe’ gibi hesaplarla yapılan tahminler zorlaşırken ‘bakan yapmak için istifa ettirilecek milletvekili’ konusunda da ibre değişti.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )