Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, " Göbeklitepe, artık sadece şehir olarak temsil edilmekten ziyade, turizm unsuru olarak ön plana çıkacak" dedi.
 
Şanlı Urfa’daki antik Göbeklitepe yerleşim alanının UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı katılımı ile açılış töreni düzenlenecek.
 
Tören için hazırlık yaptıklarını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da teşrifleriyle Göbeklitepe'de görkemli bir tören yapacağız. Göbeklitepe, artık sadece şehir olarak temsil edilmekten ziyade, turizm unsuru olarak ön plana çıkacak" dedi. 
 
 
 
 
 
Göbeklitepe Türkiye ile özdeşleşmeli
 
Kazı alanının birçok ilkleri bünyesinde barındırdığını anlatan Çiftçi "Bilimsel olarak ispatlanan llktapınagın, ilk yerleşim yerinin ve ilk insanların, ilk bir araya geldiği yer burasıdır. Dünya tarihinde önemli bir yer tutan bu arkeolojik varlığın Şanlıurfa'da olması şehrin tanıtımı anlamında bir marka haline gelebilmesi için de cok önemli bir değerdir. Biz bunun farkındayız ve tüm calısmalarımızı ona göre yaptık. Göbeklitepe ülkemizin cok önemli bir turizm unsuru olarak ön plana cıkacak. Göbeklitepe artıkTürkiye İle özdeşleşmeli" " dedi.
 
Tarihte ezber bozdu
 
Haliliye ilçesinin, kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan Göbeklitepe, ilk kez 1963'te farkedilmişti. 50 yıldır süren kazılarda neolitik döneme ait boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 4-0-60 ton olan, yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar bulunmuştu. "Göçebe topluma" tarihlenen 12 bin yıl öncesine ait bu "yerleşik düzen eserleri" tarih alanındaki tüm ezberleri de bozmuş oldu. 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )