Yunanistan'da 250 bin Avro değerinde emlak alanların kendisi ve ailesi için tüm AB ülkelerinde geçerli olan vize veriliyor. Yunanistan'da ençok emlak alanlar Çin, Rus ve Türkler
 
Avrupa Birliği (AB) yurttaşı olmayanların da emlak alabildiği Yunanistan´dan emlak alan Çinli, Rus ve Türklerin sayısı her geçen gün artıyor.
 
Yunanistan emlak alımını artırmak için 2013 yılında başlattığı 250 bin Avro ve üzeri değerinde taşınmaz alanlara bütün AB ülkelerinde geçerli ‘Altın vize verme çalışmalarını hızlandırdı.
 
5 yıl geçerli bütün aile bireylerine
 
Tiroler Tageszeitung“ adlı gazetede yayınlanan habere göre istenilen bu vize satın alma işlemlerinden ancak bir kaç hafta sonra hak eden kişiye gönderiliyor. “Altın Vize“ olarak da adlandırılan bu vize 5 yıl geçerli olup, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişi satın aldığı mülkü satmayıp elinde tutarsa otomatikman olarak uzatılır. Bu vize, aynı zamanda mülkü satın alan kişinin eşine ve 21 yaşından küçük olan çocuklarına da veriliyor.
 
Yunanistan´daki “Altın Vize“ programı, 2013 yılında başlatıldı. İlk yılda ancak 21 Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişi bundan yararlandı, bu sayı daha sonra hızla artmaya başladı ve 2014 yılında 422 kişi bu olanaktan yararlandı. 
 
Türkler 3. sırada
 
Şu ana kadar Yunanistan´dan 250 bin Avro ve daha fazla paraya ev alanların arasında 1212 kişi ile Çinliler ilk sırada geliyor
Çinlileri 412 kişi ile Ruslar ve 260 kişi ile Türkler izliyor.
 
Yunanistan´ın Mykonos, Santorin, Rodos ve Korfu gibi tatil adalarından değil de kara Yunanistan´dan uygun fiyatla ev alınabiliyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )