AKTOB Başkanı Dr. Yağcı: '2017 yılında dünya turizminde ve Akdeniz'deki büyümeye Türkiye, Türkiye'de de Antalya'nın katkısıyla gerçekleşti.'...

 
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin geleneksel öğle yemeği Antalya Lara’daki Lara Barut Otel’de Dışişleri bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun da katılımıyla yapıldı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yalnız büyümedik güven de geldi
 
AKTOB Başkan Dr. Erkan Yağcı, toplantının açılışında, hazırladığı sunum eşliğinde bir konuşma yaptı.
 
2017 yılında dünya turizminde ve Akdeniz’de sağlanan % 7’lik büyümenin en büyük katkısının, % 25’i aşan yüksek gelişimle Türkiye’den geldiğine işaret eden Yağcı “Bu gelişme ile birlikte, yakın geçmişte bazı istenmeyen olaylar nedeniyle güç kaybeden güvenli ülke algısını da geri kazanmaya başladığımızı gözlemliyoruz.”dedi.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trend sürecek
 
“2017 yılı toparlanma, 2018 yılı ise iyileşme yılımız oldu” diyen Dr.Yağcı, şöyle devam etti: “2018 yılının 5 ayında Antalya’da yaklaşık 3 milyona yakın turist ağırladık. Bu % 45 gelişme yaşandığını ve mayıs ayı rekorunu da kırmış olduğumuzu gösteriyor. Bu talebin sezon boyunca da aynı ivmeyle devam edeceğini öngörüyoruz.”
 
Almanya toparlandı ama hala 2015'in gerisinde
 
Antalya’da Rusya pazarının, geçen yılki büyümesine devam ettiğini, Almanya’nın da canlanmaya başladığını söyleyen Dr.Yağcı, “2018 yılı 5 aylık dönemde Rusya pazarındaki büyümemiz % 40’ın üzerinde. Bu trendin sene sonuna kadar devam edeceğini de öngörmekteyiz. Diğer önemli kaynak pazarımız olan Almanya’da ise geçen yıla kıyasla %51 oranında büyüme gerçekleşti; fakat henüz en iyi yılımız olan 2015 yılı rakamlarına ulaşılmadı.”dedi
 
Rolümüzü biliyoruz
 
Sektörün dönüşümüne, gelişimine katkı sağlamak için çalışmaya devam ettiklerini, hedefleri yüksek tuttuklarını ve ulaşmak için tüm meslektaşlarla birlikte çalıştıklarının altını çizen Dr. Yağcı, “Antalya’da turizm gelişiyorsa, Türkiye’de turizm gelişiyordur. Antalyasız bir turizm olmaz.”
 
2018 yılı her ne kadar turist sayısı bakımından ciddi bir büyüme trendine geçmiş olsa da esas büyümemiz hem kişi sayısı hem gelir bakımından 2019 ve 2020 yılı olacağına inanıyoruz.
 
Büyüme istikrar kazanacak

 
Krizin aşılmasının ardından yapmamız gerekenlerin başında gelirlerin artırılması olduğunu vurgu yapan Dr.Yağcı, “Gelir artışının da kalıcı olması dengeli büyümenin bir şartıdır”dedi.
 
Zor zamanların sorunları zamanla aşılır

 
Sektörün kalifiye personel vb. sıkıntıları olduğunu da dile getiren Dr.Yağcı şunları ifade etti: Fakat hayatın her alanında olduğu gibi, büyüyen ve gelişen bir sektörde belli dönemlerde sorunlar olacaktır. Bu normal bir durumdur. Esas önemli olan yaşananlara karşın bizlerin ne yapacağı ve nasıl hareket edeceğidir.”


 
 
 
 
 
 
 
 
Bakan Çavuşoğlu: Turizme desteğimiz sürecek
 
Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da turizmin gelişmesi için özel sektörle birlikte çalıştıklarını belirterek, “Türkiye ne kadar güçlü olursa turizm sektörüne desteklerimiz de o kadar artacaktır.”dedi.
 
Ülke ekonomisi ve genel anlamda ülke istikrarlı olmasaydı Türkiye ne kadar güzel olursa olsun güvende olmadığı sürece turistlerin gelmeyeceğini, bunu 2016 krizinde yaşadıklarını ifade eden Çavuşoğlu, hükümetin turist sayısının artması için sadece alt yapıda değil, birçok alanda yoğun çaba sarf ettiğini belirtti.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )