Rusya, Suriye'nin Akdeniz kıyısındaki şehri Tartusun Manara alanına, Putin'e yakın iki Rus oligark eliyle büyük turistik tesisler oluşturmak için çalışıyor.

Her açıdan Türkiye’yi yakından ilgilendiren Suriye’de olaylar hergün yeni bir döneme girilirken dikkatten kaçan gelişmeler de oluyor. Bunlardan biri de Rusya’nın Suriye’deki askeri konuşlanmalarını ekonomik alanda da destekleyecek yatırımlar yapmasıdır.


 
Bunlar arasında turizm de var.
 
Serdar Turgut, Habertürk Gazetesi’ndeki köşesinde Amerika’da konuştuğu bir kişiden aldığı bilgileri aktarırken bir konuya dikkat çekiyor.


 
Turgut yazısında şöyle diyor:
 
Washington'da ulusal güvenlik camiasının en saygın isimlerinden olan arkadaşımın çağrısı üzerine önümüze Suriye ve Türkiye ağırlıklı bölge haritasını açıp biraz strateji konuştuk. İtiraf etmeliyim ki Suriye'de olan biteni daima askeri ve istihbarat ağırlıklı izlemeye alışmış olan bizler açısından çok da kafa açıcı yeni bir deney oldu bu konuşmamız. Aşağıda anlatacaklarımın çoğu arkadaşımın ağzından aktarılmış bilgilerdir. Mümkün olduğunca yorumumu eklemeden aktarmaya çalıştım. Suriye'nin kuzeyi ve harita deyince haklı olarak Kürt oluşumu projesinden bahsetmemi bekleyebilirsiniz.

Ancak bu defa üzerinde konuştuğumuz harita, Kürtlerle alakalı değil, Türkiye'yi orta-uzun vadede çok daha zorlama potansiyeli bulunan başka konuları konuştuk bu uzman yazarla.
 
Ulusal güvenlik uzmanı yazar arkadaşımın anlattıkları gerçekten çok önemliydi ve şu noktalardan oluşuyordu:
 
Önümüze açtığımız haritada Akdeniz kıyısındaki bölgeyi işaret ederek Burası Tartus bölgesindeki Manara alanı. Putin'e çok yakın olan iki Rus oligarkı bu bölgede büyük turistik tesisler oluşturmak için çalışıyor.
 
Arkady Rotenberg ve Gennady Timçenko adlı Putin'in çok yakın çevresinden iki oligark, bölgenin altyapı yatırımlarını da üstlenmeye başlamış durumda.
 
Oluşturulmaya çalışılan yeni turistik bölgenin çok yakınında Rusların Akdeniz'e açılan en büyük askeri tesisleri de bulunuyor.
 
Rusya bölgedeki askeri varlığıyla ve altyapısıyla bölgenin turizm alanını tamamen güvenli hale getirdikten sonra Rus turistleri bu bölgeye yönlendirmeyi de planlıyor.

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )