İşte bünyelerindeki alt markaları ile dünyanın her yerinde binlerce oteli olan, Türkiye'de de faaliyet gösteren en büyük 5 zincir...

Dünyanın en büyük 5 otel zincirinden ikisi, Hilton ve Marriott  aile şirketi olarak kurulmuşken bugün her biri 100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösterip milyarlarca dolar ciro yapıyor.


 
Beşinin de alt markalarıyla Türkiye’de de faaliyet gösterdiği 5 büyük otel zinciri. Ne zaman,  nerede, kim tarafından kuruldu.
 
2018yılı itibariyle dünyanın en büyük zincir otellerinden ilk beşinin milyarlarca dolalı builan cirolarının yanı sıra kuruluşları vce son dönemdeki atılımları ile dikkat çekiyor.

 


 
İşte dünyanın en büyük 5 zincir oteli
 
Marriott
 
Marriott 1927 yılında John Willard Marriott ve karısı Alice Sheets Marriott tarafından Washington DC'de bir kök birası açarak kuruldu. Şirket, ilk oteli olan Arlington, Virginia'daki İkiz Bridges Marriott Motor Oteli ile yavaş yavaş genişledi.
 
Altmış yıl sonra bugün Marriott International , dünyanın en büyük otel şirketidir. 110 ülkede değişik markalardan  5.700'ün üzerinde tesise adını veren Marriott son dönemdre peş peşe yeni firma ve markaları bsünyesine kmatıylorb. Son olarak Starwood’u aldı.
Marriott’un 2017 yılı cirosu 14.5 milyar dolar.
 
Marriott International’ın bünyesinde;  Sheraton, Marriott gibi şehir otellerinin yanı sıra St. Regis, W, The Ritz Carlton gibi lüks segmente de hitap eden çok sayıda marka bulunuyor.
 
Marriott’un Türkiye'de 13 markası  ile 7 şehirde 26 otel var.
 
Marriott, farklı segmentlerdeki Edition, Autograph Collection, Delta ve Residence Inn otellerini de Türkiye’ye getirmeye hazırlanıyor
 
Hilton
 
Hilton, 1919 yılında Teksas - Cisco kasabasında 40 odalı Mobley Hotel'i satın alan Conrad Hilton tarafından aile şirketi olarak kuruldu.
İlk çıkışını 1925'te yapan Dallas Hilton, Hilton adını taşıyan ilk kişi oldu.
 
Bugün, Hilton Worldwide’ın, dünya çapında 100'den fazla ülkede, Hilton ve alt markaları ile faaliyet gösteriyor.
 
Zincirin cirosu 11.3 milyar dolar.
 
Hilton bünyesinde; Waldorf Astora, Conrad, Canopy, Curio, Double Tree, Tapestry Coolection, Embassy Suites, Garden ınn, Hampton, True, Homewood Suites ve Home 2 markaları bulunuyor.
 
Hilton’un merkezi ABD dışında başka bir ülkede kurduğu ilk oteli Türkiye’de İstanbul Harbiye’deki oteldir. Hilton aynı zamanda Türkiye’nin de ilk yabancı zincir otelidir.
 
Hilton bünyesindeki alt markaları ile şu anda Türkiye’de ençok tesise adını veren zincirdir.
 
Accor
 
Merkezi Fransa’da olan Accor Hotels’in geçmişi 1960'lara dayanıyor. Accor’un sda Marriott ve Hilton gibi çok sayıda alt markası bulunuyor. Zincir bünyesinde farklı manrkma ve statüdenr toplam 3.700 otel bulunuyor. Accor’un cirosu 6,2 milyar dolar.
 
Fransa merkezli Accor Hotels Grubu Türkiye operasyonunu büyütme kararı aldı. Türkiye’de 47 oteli olan grup, 2023’e kadar 99 otele ulaşmayı hedefliyor.
 
AccorsHotels bünyesinde; Sofitel, Pullman, M Gallery, Grand Mercure, Mercure, Novotel, Ibisotel, Raffles, Fairmont Quasar ve Swissotel bulunuyor.
 
Accor bünyesindeki markalardan;  ibis , Novotel, Mercure  ve Pullman markaları Türkiye’de faaliyet gösteriyor.
 
Wyndham
 
Dünyanın en büyük zincirleri arkasında 4. sıradaki Wyndham de Hilton ve Marriott gibi ABD kökenli zincir. Bünyesinde değişik markalardan toplam 7,800 otel bulunan zinci 100 ülkede faaliyet gösteriyor.
 
Wyndham cirosu 5.5 milyar dolar.
 
Wyndham bünyesinde; Ramada, Days Inn, Super 8, Wingate by Wyndham, Baymont Inn & Suites, Microtel Inn,  by Wyndham, Hawthorn, TRYP by Wyndham, Howard Johnson, Travelodge ve Knights Inn markaları bulunuyor. Buna ek olarak, Planet Hollywood Hotels, Dream ve Night markaları için franchise veriyor
 
Türkiye’de Wyndham Hotel Group bünyesindeki farklı markalardan, 4’ü Wyndham Hotels and Resorts, 2’si TRYP by Wyndham, 24’ü Ramada olmak üzere toplam 30 oteli bulunuyor.
 
Hyatt
 
Hyatt, 1957 yılında, Los Angeles Uluslararası Havaalanı'na bitişik Hyatt House motelini satın aldığı Jay Pritzker tarafından kuruldu.
Dünyanın en büyük otel zincirleri listesinin 5. sırasında yer alan Hyatt’ın cirosu 4,33 milyar dolardır.
 
Hyatt bünyesinde; Andaz, Grand Hyatt, Hyatt Centric, Hyatt, Hyatt House, Hyatt Place, Hyatt Residence Club, Hyatt Zilara, Hyatt Ziva ve Park Hyatt markaları bulunuyor., Bunlardan Park Hyatt,  Grand Hyatt , Nish,  Hyatt Regency, Hyatt Centric, Hyatt House markaları Türkiye’de faaliyet gösteriyor.
 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )