Intourist Ticaret Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı: 'Otelciliğe işletme ve inşaat olarak gireceğiz. Çalışmalarımız var. 2019'da otelcilik sektöründe yerimizi alabiliriz.''
 
Thomas Cook’un Rusya’daki şirketi Intourist havayolundan sonra otelciliğe de giriyor.
 
Intourist Ticaret Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, kendi havayolu şirketlerini kurma çalışmalarının hızla devam ettiğini 2019 yılında da otelcilik alanına gireceklerini söyledi.
 
Turizmdays.com'dan Emin Demir'e konuşan Bölükbaşı, Türkiye operasyonu yapmadan Rusya’da büyük tur operatörü olunamayacağını belirterek İntourist'in hedefleri ve geleceği ilişkin planları hakkında bilgi verdi.
 
İsmail Bölükbaşı, İntourist'in otelciliğe de girmek için çalışmalar yaptığını belirterek şunları söyledi:
 
''Otelciliğe de girmeyi düşünüyoruz. Çünkü rakamlar artık çok büyüdü. Toplam getirdiğiniz insan sayısı artıkça otel sayısına, oda sayısına da ihtiyacınız artıyor. Tek yetkili olman gerektiren otellere ihtiyaç duyuluyor. Ancak bu işte gerçekten çok büyük risk var. 50 bin kişi getirirken risk daha azdı. 1 milyon kişi getiridiğinizde risk çok büyüyor. Kişi başı 1 Dolar kaybettiğinizi düşünün. 1 milyon kişi de 1 Milyon Dolar zarar eder. Bu riski minimize etmek için farklı gelir kaynaklarını da düşünmeniz lazım. Otelciliğe girme isteğimizin ana nedenlerinden biri de budur. Otelciliğe işletme ve inşaat olarak gireceğiz. Çalışmalarımız var. 2019 yılı için yeni bir otel markası ile otelcilik sektöründe yerimizi alabiliriz.''
 
73 ülkeye operasyon yapıyoruz
 
İntouristin Rusya'dan 72 ülkeye operasyonu olduğunu belirten Bölükbaşı şunları söyledi:
''Bunların çoğu küçük operasyonlar. Çok büyük operasyonlar değil. Küba'dan Güney Amerika'ya Çin'den İzlanda'ya kadar 72 ülkeye operasyonlar gerçekleştiriyoruz.
 
Türkiye operasyonu olmadan büyüyemezsin
 
Bütün tur operatörlerin olduğu gibi bizimde en büyük pazarımız Türkiye. Eğer Rusya da büyük tur operatörü olacaksan Türkiye operasyonu yapmadan bu mümkün değil. İntourist 72 ülkeye 1.5 milyona yakın turist gönderiyor. Bunun 300 bini incoming rakamıdır. İntourist aynı zamanda Rusya'nın en büyük incoming şirketidir. 1 Milyon 200 binini de diğer ülkelere gönderiyoruz.'
Havayolu  için son aşamaya gelindi
Rus Sivil Havacılığının daha önce havayolu şirketi kurmak için ciddi kriterleri olduğunu söyleyen Bölükbaşı, şunları söyledi:
 
''İntourist olarak bir havayolu şirketi çalışmalarımız 2 yıldır sürüyor. Bu çalışma bu yıl daha da hızlandı. 6 uçak almak için çalışma başlattık. Uçakların bir kısmı bulundu. Onların kontrolleri yapılıyor. İşlemler Ağustos ayı gibi bitmiş olur. Bu uçakları ya bizim kuracağımız havayolu şirketi altında ya da mevcut havayolu şirketlerinin birinin bayrağı altında özel bir anlaşma ile uçurmayı planlıyoruz. Bu iki seçenekten birini uygulayacağız.
 
Hedef 1 milyon

Biz bu yıl toplamda farklı havayollarından aldığımız 14 uçak kullanıyoruz. Yeni alacağımız 6 uçak bizim uçak sıkıntımızı bir nebze giderecektir. Yani toplam 20 uçak olacak. Ancak bu sayı gelecek yıl daha da artacak. Bizim 5 yıl önce 60-70 bin rakamımız vardı. 3 yıl önce 200 bin, geçen yıl 450 bin ve bu yıl 750 bin rakamına ulaşıyoruz. Yüzde 100'lere varan artışlarla büyüyoruz. Ama sürekli bu artış böyle devam etmez. Bir yere oturacaktır. Bizim amacımız Türkiye'ye 1 milyon civarında turist getiren bir tur operatörü olmaktır. Bunu da önümüzdeki yıl başaracağımızı umuyoruz. Bunun tedbirlerini alıyoruz. Mevcut çalıştığımız havayolları Atlas, THY ile 2019 yılı anlaşmaları için görüşmelere başladık. Biz anlaşmaları yapalım ki hem biz hem de havayolu şirketleri önünü görebilsin.''
 
İntourist 90 yaşına giriyor
 
İntourist'in 2019'da 90 yaşına girdiğini anlatan Bölükbaşı, bununla ilgili 2019 yılı Mart veya Nisan ayında büyük bir orgazinasyon yapılacağını, bununla da ilgili ''İntourist 90 yaşında diye'' bir film çektiklerini ifade etti.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )