HOTREC'in Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde 3.412 otelle yaptığı anket ile online dağıtım kanallarındaki durumu ortaya araştırdı

Kısa adı HOTREC olan Avrupa Otelciler, Restoranlar ve Kafeler Birliği, üye birlikleri aracılığıyla, 3.412 katılımcı otel ile "Online Dağıtım Kanalları Anketi" çalışması yaptı.


 
Anket sonuçlarına göre, otellerin online platformlardaki bağımlılığı artmaya devam ederken doğrudan rezervasyonların payı da azalıyor.

 

 

 

 


 
Küçük ve bağımsızlar daha çok bağımlı

 
Anketin OTA'larla otellerin ilişkilerinin araştırıldığı bölümünde, küçük  ve bağımsız  otellerin çoğunluğunun, platformların koşullarını kabul etmek konusunda kendilerini baskı altında hissettiklerini gösteriyor. Bu durum küçük ve bağımsız otellerde kendini daha fazla hissettiriyor.
 
Ayrıca otellerin yüzde 70'i OTA'larla yaşanan anlaşmazlıklarda adil ve etkili bir çözüm sağlayamadıklarını düşünüyor.
Avrupa'da en büyük Booking.com
 
Online Seyahat Acentesi (OTA) pazarındaki en büyük oyuncu hala, pazarın % 66'sını elinde tutan Booking.com.
 
Avrupa'da pazar üç OTA'nın elinde
 
Avrupa'daki online pazarın yüzde 66,4’ü Booking com, Expedia ve  HRS’nin elinde.
 
Rezervasyon oranı yükseliyor

 
OTA'lardan yapılan rezervasyonlarda da artış devam ediyor. Son iki yılda OTA üzerinden rezervasyon yüzde 23,1'den, yüzde 26,1'e yükseldi.
 
Türkiye'deki durum
 
-Türkiye’nin 2013 yılında yüzde 12,1 olan Online seyahat acenteleri payı, 2015 yılında yüzde 17,3’e yükseldikten sonra 2017 yılında yüzde 14,8’e geriledi.
 
- Online dağıtım kanalları (OTA+GDS+Sosyal Medya) aracılığıyla alınan rezervasyonlar 2015’te yüzde 20,6 iken 2017’de  yüzde 17,4'e düştü.
 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )