Ülkenin 2. Havaalanı Vlora'yı İstanbul'un 3. Havaalanını yapan Cengiz-Kalyon-Kolin konsorsiyumu 20 yıl süreyle yap-işlet-devret ile kuruyor. Arnavutluk ulusal havayolu kurma çalışmaları da sürüyor. Geçen yıl 5 milyon ziyaretçi alan Arnavutluk bu sayıyı 5 yılda 10 milyonu çıkarmayı hedefliyor...
Arnavutluk'un güneyindeki Vlora'da bir havalimanı inşa etme projesi ile ilgili olarak Arnavutluk ve Türk hükümeti ile Türk Hava Yolları'nın yürütütğü çalışmalar hızlandırıldı.
 
Arnavutluk ulusal bayraklı bir havayolu kurmak için de çalışmalar yürütüyor.
 
 
 
 
 

 
Yeni havaalanını Türk firmalar kuracak

 
Ülkenin 2. Havaalanı Vlora’yı İstanbul’un 3. Havaalanını yapan Cengiz-Kalyon-Kolin konsorsiyumu 20 yıl süreyle yap-işlet-devret ile kuruyor. Arnavutluk ulusal havayolu kurma çalışmaları da sürüyor. Geçen yıl 5 milyon ziyaretçi alan Arnavutluk bu sayıyı 5 yılda 10 milyonu çıkarmayı hedefliyor...
 
Kurulacak yeni havaalanının Arnavutluk'un hızla büyüyen turizm endüstrisine ve Vlora, Saranda ve Gjirokastra gibi güney Arnavutluk bölgelerine, İyonya kıyı şeridine ve UNESCO Dünya Mirası alanlarına erişimini kolaylaştıracağı belirtiliyor.,
 
Arnavutluk’un turizmde atağa geçtiğini belirten Başbakan Edi Rama, kurulacak havaalanının 20 yıl süreyle yap - işlet-devret anlaşması ile yapılacağını belirterek 100 milyon Avro’ya malolacak Vlora havaalanının 2020’de hizmete gireceğini, Vlora havaalanının Arnavutluk’un yanı sıra Kosova, Makedonya, Karadağ ve Bosna-Hersek’e de katkı sağlayan bölgesel bir havaalanı olacağını söyledi.
Rama, ülkenin güney sahil kenti Saranda yakınlarındaki küçük bir havalimanının inşası için fizibilite çalışmasının devam ettiğini söyledi.
 
Hedef 5 ylılda 10 milyon ziyaretçi
 
Başbakan Rama, 2017’de Arnhavuitluk’a gelen yabancı ziyaretçi sayısının bir yıl öncesine göre yüzde 15 artışla 5 milyona ulaştığını, hledeflerinin 5 yıl içinde yabancı ziyaretçi sayısını 10 milyona çıkarmak olduğunu söyledi.
 
Turizmde başlatılan atak kapsamında altyapı yatırımlarını hızlandıracaklarını belirten Rama, bu kapsamda turizm vergisini yüzde 20'den yüzde 6'ya indirildiğini, on yıl boyunca 4-5 yıldızlı oteller için KDV'den muafiyeti getirildiğini belirtti.
 
Arnavutluk’un halen işletmede olan tek havaalanı var. Başkent Tiran’daki Uluslararası "Rahibe Teresa" havaalanı Ekim 2016'dan beri Çin konsorsiyumu tarafından işletiliyor.
 
Tiran Uluslararası Havalimanı’nın yıllık yolcu kapasitesi 2.2 milyon yolcu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, İstanbul 3. köprnü açılışına ve Erdoğan’ın kızının düğününe katılmıştı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arnavutluk B2B workshop'u
 
Arnavutluk'un turizmde başlattığı turizm atağı kapsamında geçen aylarda  Travel Shop Turkey ülkenin başkenti Tiran'da Balkan Ülkeleri B2B workshop'u düzenlemişti.B2B  Balkan Ülkeleiri Workshpop'unun açılışını Arnavutluk Turizm Bakanı yapmıştı
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )