TÜRSAB, SAYD ve TUSAD ayrı ayrı yaptıkları açıklamalar ile Uber için getirilen yasakların sektöre zarar vereceğini söylüyor

 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB)’nin Uber ile ilgili kararına tepki  sektörden tepki var.

 
Konuyla ilgili olarak kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden yapılan açıklamada, kararın, seyahat acentelerini mağdur edecek, son derece yanlış bir karar olduğu belirtiliyor.

 

 

 

 

Kısa adı TUSAB olan İstanbul Turizm Seyahat Acenteleri Derneği de havalimanlarında karşılama ve transfer işlemlerinde ciddi kargaşa yaşanacağını bildirdi.


 

 

 

 

 

 

Uberci-taksici gözüyle bakılıyor, sektör gözardı ediliyor

 
TÜRSAB açıklamasında şöyle deniyor:
 
UKOME tarafından alınan kararla; seyahat acentelerinin işlerini nasıl yapacakları ile ilgili en ufak bir değerlendirme yapılmadan, turizmciler yok sayılarak meseleye “Taksici”, “Uberci” perspektifinden bakılmakla yetinilmiş ve ülkemize en önemli döviz girdisini sağlayan sektör göz ardı edilmiştir.
 
UKOME kararında; 1618 Sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu ve yönetmelikleri, 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında yapılan taşıma faaliyetlerine ve bu kanun ve yönetmelikler kapsamında faaliyet gösteren seyahat acentelerinin taşıma haklarına kısıtlama ve engelleme getirilmektedir.
 
Bu durum kabul edilebilir değildir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaybeden acenteler
 
TUSAD Başkanı Hasan Bayram da konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:
UKOME farkında olmadan turizm seyahat acentelerinin işini çıkmaza sokacak kararlar aldı.
UKOME'nin aldığı kararın turizm sektöründe ciddi sıkıntılar yaşatacak. Karşılama ve transfer işlemlerinde ciddi kargaşa yaşanacak.
 
Ne UBER ne de taksiciler. Asıl kaybeden acenteler!
 

 
 
 
 
 
 
Kabul edilemez
 
Kısa adı SAYD olan Seyahat Acenteleri Yöneticileri derneği de  yaptığı açıklamada UKOME'nin aldığı kararları sert bir şekilde eleştirerek, alınan kararları kabul edilemez olarak nitelendirdi.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )