Union Investment ve bulwiengesa, otelciliğe yatırım yapmak isteyenler için yaptırdığı araştırmaya göre, son dönemde işlerin iyi gitmesi ile otellerin gelirleri artmasıyla Almanya'daki otellerin piyasa değeri on yılda iki kat arttı.
Almanya´da yatırım için uygun olan otellerin toplam değeri 2016´dan 2017 yılına kadar yüzde altı oranında artarak 52.6 miyar Avro´ya ulaştı.
 
Union Investment ve bulwiengesa ortaklaşa yaptırdıkları piyasa değeri analizinde ortaya çıkardığı gibi Almanya´daki otellerin toplam piyasa değeri son on yıl içerisinde iki kat arttı.
 
Bu değer artmasının başlıca nedeni yatırımcılar tarafından yeğlenen zincir otellerinin Almanya´da giderek yayılması ve genel olarak da devamlı artan taleptir. Bu iki etkenin sonucunda Almanya´da son on yıllık süre içinde otel yatakların sayısı da yüzde 16.6 oranında artış gösterdi.
 
Değerin artmasında etkili olan bir diğer unsur, Almanya´daki zincir otellerinin doluluk oranı ve artan oda fiyatları konusunda gösterdiği performans. Almanya´da son on yıllık dönemde RevPAR, yani odaların ortalama bir gecelik fiyatı, 49.9 Euro´dan 66.7 Euro´ya çıktı. En büyük değer artışları economy (uygun fiyatlı segment) ile midscale (orta seviyeli segment) otel gruplarında görüldü.
 
Union Investment ve bulwiengesa, Almanya´daki büyük, orta ve küçük şehirlerde bulunan otellerde bulunan toplam 375 bin yatırım için uygun durumda olan otel odası tespit etti. Her bir odanın ortalama değeri 140 bin Avro olarak tespit edildi. Bu değer bir önceki yılda 135,600 Avro´daydı, yani bir yılda 4,400 Avro´luk bir artış görüldü.
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )