Yalnız 12 saat önceden adları yazdırılmış 7 kişiden az olmamak koşuluyla ve şehir içi gezi amacı dışında kullanılması halinde Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi geçersiz sayılacak. Taşıtın üzerinde Bilgi Bandı çıkartması bulundurulacak...
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Uberciler ile ilgili kararını verdi.

 
İBB Başkanı Mevlüt Uysal, hükümetin UBERle ilgili aldığı karara destek vererek, İstanbul'a gelen yabancı turistleri gezdirmek amacıyla verdikleri Turizm İşletme Belgesi'ni amacı dışında kullananlara yaptırım uygulayıp, belgelerini iptal edeceklerini açıkladı.

 

 

 


İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde dün yapılan toplantıda konuya ilişkin alınan kararlar açıklandı.
 
İBB'nin UBER ile ilgili kararları şöyle : 
 
- Şoför hariç en az 7 (yedi) yolcu, başlangıcından bitimine kadar (iş, gezi, toplantı, tören ve benzeri amaçla) birlikte seyahat edecek ve bu seyahat listesi taşıtta bulundurulacak.
 
- Taşımacılar grup yolcu olarak taşıyacakları kişilerin isimlerini 12 saat önceden Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün e-rezervasyon sistemine bildirecek. E-rezervasyon sisteminde bulunmayan kişilerin taşınması durumunda Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi geçersiz sayılacak.
 
- Taşıtta ayırıcı özellikte Turizm Taşımacılığı ile ilgili Bilgi Bandı (çıkartma) bulundurulacak.
 
- 1. ihlalde Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi iptal edilir ve 6 ay boyunca yeni bir Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi düzenlenmez. 2. ihlalde tüm Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgeleri iptal edilir ve 2 yıl boyunca herhangi bir taşımacılık türünde yeni belge düzenlenmez.
 
Kara listeye alınacak
 
El değiştirmiş olsa dahi, amacı dışında kullanılan taşıtların şase numaraları belirlenerek İBB Toplu Ulaşım e-ruhsat sistemi üzerinden "Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi düzenlenemez" ibaresi eklenir ve bu araçlar kara listeye alınır. Kara listeye alınan araçlar TUDES'te ve İBB TUHİM internet sitesinde yayınlanacaktır.
 
- Turizm çekim alanlarında özel ekipler tarafından denetimler gerçekleştirilecek.
 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )