Eski İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, 'UBER aracı sayısı her geçen gün artıyor. 5 ay önce 4 bin olan İstanbul'daki UBER aracı sayısı 10 bini aştı' dedi...
 
Taksici-UBER kavgasının, araçlarını UBER'de çalıştırmak isteyenlere engel olmadığı belirtiliyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi ve UBER’e karşı bir adım atıldı. Buna göre; korsan taşımacılık yapan araç sahibinin yolcu taşımacılığı için aldığı D2 yetki belgesine ilk tespitte 50 uyarı cezası verilecek. 1 yılda 2 defa aynı ihlali yaptığı tespit edilirse, 2 yıl süreyle yetki belgesi iptal edilecek. Gazete Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberinde şöyle deniyor:
 
UBER-taksi kavgası sürerken, önceki gün UBER’e karşı taksiciler lehinde bir adım atıldı. Peki yeni düzenleme UBER’i bitirir mi? Konunun muhataplarına göre, sıkı denetim olmazsa çözüm getirmez.

 

Bu arada, tartışmalarla beraber UBER araç sayısı da her geçen gün artıyor. Gazete Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberinde şöyle deniyor:
 
Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi ve UBER’e karşı bir adım atıldı. Buna göre; korsan taşımacılık yapan araç sahibinin yolcu taşımacılığı için aldığı D2 yetki belgesine ilk tespitte 50 uyarı cezası verilecek. 1 yılda 2 defa aynı ihlali yaptığı tespit edilirse, 2 yıl süreyle yetki belgesi iptal edilecek.
 
‘UBER gider zuber gelir’
 
UBER’cilerin D2 belgesini nasıl aldığına, nasıl kullandığına gelince... Yasadışı şekilde taşımacılık yapanlar, özellikle de UBER’ciler, D2 belge sahibi turizm firmalarıyla anlaşarak bu firmaların belgelerinde kayıtlı taşıtları faaliyetlerinde kullanıyor ve ‘teknoloji kullanımı’ adı altında firmalara komisyon veriyor. Önceki gün yapılan düzenleme, UBER’e bu D2 yetki belgesini kullandıran firma sahiplerini de kapsıyor.
 
Düzenleme, taksici esnafını sevindirdi.
 
Peki UBER’i bitirmeye yeter mi?
 
Eski İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, “UBER aracı sayısı her geçen gün artıyor. Şu anda 10 bine ulaştı. Ceza düzenlemesi güzel bir adım ama sıkı denetim yapılmazsa anlamı yok. Ayrıca ‘efendi taksicilik’ gelmezse UBER gider, ZUBER gelir” diyor.
 
UBER’e 5 ayda rekor ceza
 
İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Ekipler Amirliği’nin denetimlerinde, belediyeden alınan turizm taşımacılığı belgesi ile şehir içinde ticari amaçlı yolcu taşıdığı belirlenen 6 bin 295 UBER sürücüsüne toplam 18 milyon 922 bin TL ceza kesildi. UBER ile yolculuk yapanlara da ruhsatsız ticari taşımacılık hizmeti almaktan 2 milyon 165 bin TL ceza uygulandı. UBER sürücülerine ilk cezalarında 3 bin 6 TL, ikinci cezalarında ise 5 bin 10 TL, yolculuk yapan kişilere de 344 TL ceza kesildiği öğrenildi. 2018 yılının ilk 5 ayında kesilen cezanın, 2016 ve 2017 yılında UBER’e kesilen cezaların toplamını geçtiği bildirildi.

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )