Türkiye'nin her yerinden, sektörün her kesiminden 522 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelerle hazırlanan Türkiye Sözlü Turizmi Tarihi için 2 Haziran'da İstanbul Hilton Oteli'nde tanıtım toplantısı düzenlenecek....
 Rektörün engellediği “Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi”nin ilk aşaması olan 10 ciltlik kitabın basımı tamamlanan bölümü  sektöre tanıtılacak.
 
Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile 2012’de başlatılıp 2015’te tamamlanan çalışma, rektörün değişmesiyle yeni rektör engelleyince sektöre yapılan çağrı ile sağlanan yardım ve katkılarla tamamlanıp yayınlandı.
 
Prof. Dr. Nazmi Kozak yönetiminde 21 kişilik bir araştırma ekibiyle ülkemizde turizm ve otelcilik sektörünün son elli yıldaki gelişimine birinci elden tanık olmuş 522 kişiyle yapılan görüntü ve ses kayıtlı 606 saatlik sözlü tarih görüşmesi ile 10 ciltte toplanan 7438 sayfalık “Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi” tamamlandı.
 
Sektörün duyarlı insanları ile engelleri aşıldı
 
2012 yılında başlayan “Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi” Aralık 2015 tarihinde tamamlandığı halde Anadolu Üniversitesi Rektörünün engellemeleri nedeniyle ancak şimdi basılabildi.
 
Çalışma, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi Kozak yönetiminde 21 kişilik bir araştırma ekibiyle, Tarih Vakfı ve Ekin Grubu’nun kurumsal danışmanlığında gerçekleştirildi.
 
Türkiye’de turizmin son elli yıldaki gelişimine birinci elden tanık olmuş ve sektörün her kesiminden kişilerin yaşanmışlıklarını kayıt altına almak amacıyla 2012 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile birlikte başlatıldı.
 
Ancak altında üniversite yönetiminin imzası olan üniversitenin projesi olarak resmen karara bağlanmış olmasına rağmen yönetimin değişmesi üzerine şu anda görevde olan rektör 2015 yılında tamamlanan çalışmanın yayınlanmasını engelledi.
 
Sektöre yakışan, kendi alanında ilk ve tek çalışma
 
Proje kapsamında ülkemizin her yerinden sektörün her kesiminden 522 kişi 606 saatlik sözlü tarih görüşmesi yapıldı.
 
Bu kapsamda; turizm eski bakanlarından, bakanlık müsteşarlarına, otel müdürlerinden turizm yatırımcılarına, aşçılardan turist rehberlerine, belediye başkanlarından muhtarlara kadar geniş yelpazede görüşmeler yapıldı.
 
Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen projede hazırlanan 10 cilt, proje bütçesinde gider kalemi ve yeterli bütçe olmasına rağmen, Rektörlükçe basımına izin verilmedi.
 
Kampanya yankı buldu

 
Bunun üzerine turizmgazetesi. Yayın yönetmeni genel yönetmeni Fehmi Köfteoğlu sektöre çağrı yaparak çalışmanın basımı için kampanya açtı
 
Kitapların basım süreci hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak Kitapların 2015 yılı sonunda basıma hazır hale getirildiğini, ancak birtakım yönetsel kararlar dolayısıyla, proje bütçesinde kitap basım kalemi olmasına nağmen, kitapların basılamadığını açıkladı. Prof. Dr. Kozak konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
 “Proje kitaplarının basımı için yönetsel ve hukuki yollardan çözüm elde edilemeyince Turizm Gazetesi genel yönetmeni Fehmi Köfteoğlu tarafından sektöre çağrı yapılarak destek kampanyası açıldı. Kampanya ile kitapların basımı için gereken paranın önemli bölümü elde edildi. Bu vesile ile kampanyaya destek verenlere ve kampanyayı başlatıp yürütün Fehmi beye teşekkür ederiz.”
Fehmi Köfteoğlu da şunları söyledi:
 
"Böye bir çalışmanın engellenmesine gönlümüz razı olmadı"

 
“Dünya turizmi için bir ‘Case Study’ ( incelenecek vaka)  olan Türkiye’nin turizmdeki dünden bugüne gelişimini bizzat yaşayanların ağzından anlatılarak kayda geçirilen böyle bir çalışmanın kişisel kapris ve anlaşılmaz nedenlerle engellenmesine gönlüm razı olmadı. Bunu sektör ile de paylaşarak çalışmanın basımı için gerekli parayı toplamak üzere kampanya açtık. Rektörün engellediği bu çalışma sektörün katkısı ile  tamamlandı.”
 
Türkiye Sözlü Turizmi Tarihi’nin tanıtım toplantısı 2 Haziran'da İstanbul Harbiye’deki Hilton Oteli'nde saat 14’te yapılacak
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )