Fest Travel'in sahibi Faruk Pekin yeni kitabında kültürel mirasın ışığında, ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel etmenleriyle, doğasıyla, tarihi dokusuyla, her sınıf ve tabakadan insanıyla, yaşayan bir İstanbul'u sergiliyor...  
 
30 yılı aşkın süredir Adım Adım İstanbul gezileriyle İstanbulluları yaşadıkları kentle tanıştıran “duayen turizmci” Faruk Pekin’in yeni kitabı çıktı.  
Pekin yeni kitabı ‘İstanbul: şehrin Sırları’ndak kentin herkesi alıp götüren enerjisini, kendine özgü ruhunu ve “sırlarını” aktarıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pekin yeni kitabıyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
“Üzerine çok yazılan kentlerden biri olsa da yayınların çoğunda İstanbul ne yazık ki ölü bir kent gibi ele alınıyor; asıl öğe, insan unutuluyor. Kendini Doğu-Batı köprüsü romantizminden ya da “oryantalizm” sapmasından kurtaramıyor; “Nerde o eski İstanbul!” hayıflanmalarıyla haksızlığa uğruyor. Oysa bir kenti sadece geçmişiyle değil bugünüyle de dolu dolu yaşamanın ve geleceğe taşımanın yolu, onu sevmekten geçiyor. Sevmek tanımakla, tanımak ise sokaklarında kaybolmakla, her köşe bucağının tadına varmakla mümkün.”
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kitapta neler var
 
Kitabın birinci bölümünde;  Şehrin Doğası, Haliç ve Boğaziçi’ni, şehrin yedi tepesini, taşını toprağını, suyunu havasını, florası ve faunasını ele alıyor.
 
İkinci bölüm Benzersiz Bir Tarih’te İstanbul’un kuruluş efsaneleri, tarih boyunca İstanbul’un adları, buradaki tarihöncesi yerleşimler; Bizantion, Konstantinopolis ve Fatih’in İstanbul’u, şehrin beşeri coğrafyası ve kültür çeşitliliği, 19. yüzyıl sonrası önce “Batılılaşan”, sonrasında hiper-modernleşen İstanbul’un hikâyesi anlatılıyor; yabancı seyyahların, sanatçıların ve ressamların İstanbul’u nasıl gördükleri ve aktardıkları değerlendiriliyor.
 
Üçüncü bölüm İstanbul’da Suyun Öyküsü, Osmanlı öncesi ve Osmanlı döneminde suyun taşınması ve kullanımını, ayrıca kentteki çeşmeleri, hamamları ve ayazmaları işliyor. Dördüncü bölüm İstanbul’da Ulaşım ise 19. yüzyıla kadar karada yaya, atlı olarak ya da at, öküz arabalarıyla; denizdeyse kayıklar, peremeler ve mavnalarla gerçekleştirilen kent içi ulaşımı ve 19. yüzyıl itibariyle yaşanan değişikleri inceliyor.
 
Beşinci bölüm İstanbul’dan İlginç Köşeler’de surlar, kaleler, kuleler, saat kuleleri, deniz fenerleri, anıt sütunlar, külliyeler, camiler, tekkeler, cemevleri, kiliseler, sinagoglar, türbeler ve ziyaret yerleri, resim ve heykel, mezar taşları, nişantaşları, güneş saatleri, kuş evleri, sivil yapılar ve kamu yapıları bağlamında İstanbul’un dikkat çeken yapılarına odaklanıyor.
 
Altıncı bölüm İstanbul’da Gündelik Hayat: Bu bölümde de İstanbul’da süregiden gündelik hayat, kültür mekânları, bedestenler, arastalar, hanlar, çarşılar, pazarlar, seyyar satıcılar, geleneksel el sanatları, İstanbul mutfağı, yeme-içme kültürü, kahvehaneler ve eğlence hayatı bağlamında ele alınıyor.
 
Yedinci bölüm Adım Adım İstanbul, sunduğu alternatif gezi rotalarıyla, sizi Sultanahmet’te, İstanbul’un yeraltındaki hazineleri arasında, Galata Köprüsü-Kumkapı, Edirnekapı-Ayvansaray, Cibali-Eyüp, Kasımpaşa-Kâğıthane ya da Divanyolu-Aksaray hattında, Kapalıçarşı’da, Mahmutpaşa’da, Tahtakale’de, Süleymaniye’de, Zeyrek’te, Fatih’te, Cerrahpaşa’da, Samatya’da, Galata’da, Pera’da, Beşiktaş’ta, Boğaziçi’nde, Üsküdar’da, Kadıköy’de, Bakırköy’de, Yeşilköy’de ve Adalar’da adım adım dolaştırıyor; karşınıza çıkan her sokağı, o sokaklarda her yapıyı bir bir tanıtıyor. Kitabın sonunda ayrıca İstanbul üzerine bir seçilmiş kaynakça yer alıyor.
 
Faruk Pekin’in diğer kitapları:
 
Artı-Değer Nedir? (1975), Demokrasi, Sendika Özgürlüğü ve Sosyal Haklar (1985), Kapadokya: Kayalardaki Şiirsellik (1996) (Cappadocia: Poetry in the Rocks adıyla İngilizce olarak da yayımlandı), Efsanevi Başkent İstanbul (2004), 100 Kale (2008), 100 Köprü (2008), Çözüm: Kültür Turizmi (2011), Gezilerimin Fıkraları (2014), Kapadokya Gezi Rehberi (2014), Gezmek Yaşamaktır (2017) yayımlanan kitapları.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )