Hilton'un Türkiye'de 1 Conrad, 11 Hilton, 15 Doubletree by Hilton, 20 Hilton Garden Inn, 13 de Hampthon by Hilton markalı 5 ayrı markadan toplam 60 oteli var. Yeni otellerin açılacağı iller arasında; Erzurum, Kars, Balıkesir, Manisa, Denizli, Çorum, Rize ve Giresun var
 
Bundan 63 yıl önce, 1955’te ve İstanbul Harbiye’deki Hilton ile Türkiye’ye ilk gelen yabancı  zincir, kendisini de yurtdışındaki ilk oteli olan zincir,  bünyesindeki alt markalarla  Anadolu’ya yayılıyor.
 
Türkiye'de 5 markasıyla toplamda 60 otelde hizmet veren Hilton, 33 otel daha açmak için yatırımcılarla anlaşma imzaladı.
 
Hilton Türkiye'nin, İngiltere'den sonra Avrupa, Ortadoğu, Afrika blokundaki en büyük ikinci pazar olduğunu söyleyen Hilton Worldwide Kıdemli Yatırım Direktörü Tuğrul Temel, "Türkiye turizmi sadece İstanbul ve kıyı şeridinden ibaret değil, Anadolu şehirleri hem iş hem de turizm amaçlı birçok fırsat barındırıyor" dedi.
 
Burak Coşan’ın Hürriyet Gazetesi’ndeki haberine göre  yeni oteller açmak için yatırımcılarla anlaşmalara devam eden Hilton’un alt markaları ile birlikte 3 yıl içinde Türkiye’deki otel sayısı 90'ı aşmış olacak. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Türkiye'nin Hilton için çok önemli bir pazar olduğunu ifade eden Hilton Worldwide Kıdemli Yatırım Direktörü Tuğrul Temel, "1955'te Türkiye'de ilk Hilton oteli İstanbul'da açıldı. ABD dışında açıldığı günden bu yana Hilton markası ile hizmet veren en uzun süreli otelimiz konumunda. 2006'dan sonra Türkiye'de hızlı büyüdük. 8 otelimiz vardı. Sonrasında 58 otele ulaştık.
 
Hangi markadan kaç otel var
 
Hilton'un 5 markası ile Türkiye'de bulunuyoruz. 1 Conrad, 11 Hilton, 15 Doubletree by Hilton, 20 Hilton Gar den In, 13 tane de Hampthon by Hilton markalı otelimiz var. Hilton'un en lüks otel markası Waldorf Astoria henüz Türkiye'de yok. Ancak iyi bir fırsat gelirse bu markamızı da getirebiliriz" dedi.
 
Türkiye 2. büyük pazar
 
Hilton Türkiye'nin, İngiltere'den sonra Avrupa, Ortadoğu, Afrika blokundaki ikinci büyük pazar olduğuna dikkat çeken Temel, "Hilton, Türkiye'ye inanıyor ve yatırım yapmaya devam ediyor. Biz yatırımcılar adına iş yapıyoruz. Ya oteli işletiyoruz ya da franchise veriyoruz. Oteller Hilton'un marka standartları altında işletiliyor. Yapılan iş Türk sermayesi ve ekonomisi adına yapılıyor. Yatırım yapıp, parayı alıp götürmüyoruz.
 
Yurtdışındaki Hilton’lara Türk müdür
 
Şu an açık olan ve açılması için imzaların atıldığı otellerimizin 89'u Türk yatırıma. Türkiye'deki tüm otellerimizin müdürleri de Türk. Eskiden yabana müdürler olurdu ancak artık değişti. Şimdi Türk otel müdürleri yurtdışında da tercih ediliyor. Türkiye'den yurtdışına birçok Türk müdür gönderdik. Ortadoğu ve Avrupa'da birçok Hilton otelinde Türk müdürler var.
 
'Anadolu’ya yayılıyoruz'
 
Anadolu’da 20'denfazla, nüfusu 1 milyonu aşan, havalimanları, büyük hastaneleri ve üniversiteleri olan şehirler olduğunu belirten Tuğrul Temel sözlerini şöyle sürdürdü: "Birçok Anadolu şehrinde otelimiz var. Bazılarında ikinci, Üçüncü oteli açmak için görüşmeler yapıyoruz. Gaziantep'te bir otelimiz var. İkincisinin yapımı devam ediyor. Antalya Kemer'de otelimiz yeni açıldı. İsparta, Adıyaman, İstanbul ve Yalova'da yakın zamanda otellerimiz açıldı.
 
Anlaşması imzalanan yeni oteller
 
İstanbul Bakırköy'de üçüncü çeyrek sonunda bir Hilton daha açılacak. Erzurum ve Kars'ta otel açmak için görüşmelerimiz sürüyor. Özellikle Kars'ta çok büyük potansiyel var. Balıkesir, Manisa, Denizli, Çorum, Rize ve Giresun'da da olmak istivoruz." çalışıyor" ifadelerini kullandı.
 
Kârlılık % 37 arttı
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da birçok otelleri bulunduğuna dikkat çeken Temel, "Türkiye'de sadece İstanbul ve kıyı şeridinde değiliz. Otellerimiz 18'i İstanbul'da, diğerleri Anadolu'ya yayılmış durumda. Doğu ve Güneydoğu'da 7 otelimiz var. Elazığ, Erzincan, Mardin, Diyarbakır, Van ve Gaziantep gibi şehirlerde otellerimiz bulunuyor. Performanslarında çok memnunuz. Bölgedeki otellerimizin doluluk oranları geçen yıla göre yüzde 19 artarken, gelirleri ise yüzde 37 yükseldi. Bu da kârlılığın daha iyi olduğu anlamına geliyor.
Elimizdeki veriler Anadolu'daki büyükşehirlerde otel açmak için yatırımlarla daha verimli görüşmeler yapmamızı sağlıyor.
 
Aynı grupla birden çok otel
 
Örneğin Van'da Hampthon by Hilton markası ile otel açılması için anlaşma yaptık. Anlaşma yaptığımız yatırımanın zaten Van'da Doubletree by Hilton ile markası ile bir oteli vardı. Şimdi bir otel daha açıyor" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )