Türkiye'nin her yerinden, sektörün her kesiminden 522 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelerle hazırlanan Türkiye Sözlü Turizmi Tarihi için 2 Haziran'da İstanbul'da Hilton Oteli'nde tanıtım toplantısı düzenlenecek. 
 
 
Türk turizminin dünden bugüne gelişimini, bu gelişime katkı yapan kişi ve kurumları tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla gerçekleştirilen Türkiye Sözlü Turizmi Tarih Projesi Prof. Dr. Nazmi Kozak başkanlığında 22 öğretim elemanının  696 saatlik yüz yüze görüşmesi ve Tarih Vakfı ile Ekin Grubu’nun kurumsal danışmanlığında gerçekleştirildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  

 
Konuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Nazmi Kozak,  Türkiye Sözlü Turizmi Tarih Projesi kapsamında görüşülen çalışmanın basımının gerçekleşmesinde katkısı olan herkesi 2 Hazirandaki buluşmaya davet ettiklerini belirterek şunları söyledi:
 
Proje kapsamında; Ayvalık’tan Nemrut’a Kapadokya’dan Alanya’ya Çeşme’den Palandöken’e İstanbul’dan Antalya’ya Trabzon’dan Safran8bolu’ya Türkiye’nin her yerinden, sektörün; rehber, acente, otel, yatırım, işletme, garson, pilot, muhasebe, shopping, finans, yayın, akademi ve diğer bütün kesimlerinden 522 kişi ile yüz yüze görüşüldü.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Bu görüşmelerden 7.700 sayfalık 10 ciltlik bir yayın hazırlandı.
 
Projeye Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile birlikte yapılmak üzere yapılan anlaşma ile başlandı. Fakat üniversite yönetiminin değişmesi ile projenin tamamlanması engellendi.
 
Bunun üzerine sektöre çağrıda bulunarak projenin tamamlanmamsı için katkılarını istedik
 
Sağolsunlar,. Sektörün duyarlı insanlarının sahiplenip destek ve katkı sağlaması ile 10 ciltin basımı tamamlandı.
 
Türkiye’de turizmin geldiği aşamayı dünden bugüne gelişimini bu dönemde kimin nerede ne yaptığı nereden nereye nasıl gelindiğinin bilinmesi ve tarihe maledilmesi Türkiye  ve sekör için olduğu kadar dünya turizmi için de öğrenilecek çok şey olması nedeniyle bu önemli çalışmaya katkı yapan destek veren herkese teşekkür ederim. 2 Haziran Cumartesi Günü İstanbul Harbiye’deki Bosphorus Harbiye’ye bu eseri görmeye bekliyoruz”
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )