Rus Sberbank, DenizBank'ı 3,2 milyar dolara Dubai'nin en büyük bankası Emirates NBD'ye sattı. Genel Müdür Ateş "Yönetimimiz iş başında. DenizBank ismi de kalacak" dedi.
  
 
 
 
 
 
 
 
Turizm sektörüne kullandırdığı krediler ile bilinen DenizBank'ın uzun süredir devam eden satış görüşmeleri sonuçlandı.
  
Rus Sberbank, DenizBank'ı 3,2 milyar dolara Dubai'nin en büyük bankası Emirates NBD'ye sattı. DenizBank Genel Müdürü Ateş "Yönetimimiz iş başında. DenizBank ismi de kalacak" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Sberbank CEO'su Herman Gref, geçtiğimiz Şubat ayında "Satışla ilgili ön çalışmalara daha yeni başladık. DenizBank için şu anda aldığımız çok iyi bir teklifi inceliyoruz" açıklaması yapmıştı.
 
Gref, uluslararası piyasalardaki rekabetin son derece çetin olduğuna ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle istikrarlı sonuçlar elde etmenin güçlüğüne dikkat çekmişti.
 
Ateş Denizbank adı kalacak
 
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş "Yönetimimiz iş başında. DenizBank ismi de kalacak. Yönetimin iş başında kalması alıcı tarafın bir talebiydi" açıklaması yaptı.
 
Zorlu- Dexia-Sberbank yolculuğu
 
DenizBank ilk olarak 2006'da Zorlu Grubu tarafından Belçika merkezli Dexia'ya satıldı. Dexia, bankanın yüzde 75'ini o dönem 2.4 milyar dolara satın almıştı. Dexia'nın iflası sonrası 2012'de banka Rus Sberbank çatısı altına girdi.
 
Rusya'nın en büyük devlet bankası olan Sberbank, DenizBank'ın yüzde 99,85 hissesi için 3,5 milyar dolar (O dönemki kurla 6,47 milyar lira) ödemişti...

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )