İstanbul'da boğaz ve adalara tur yapan teknelerde yolcu sigortasının zorunlu olmasına karşın uygulanlmadığı bunun da güvenlik sorunu oluşturduğu belirtiliyor...
   
Cumhuriyet Gazetesi’nden Emre Deveci’nin haberine göre Türkiye'de her yıl yaklaşık 25 milyon yerli ve yabancı turistin kullandığı günlük tur teknelerinde ne yolcuların ne de çalışanların sigortası var.
 

 
Özellikle yaz aylarında Ege ve Akdeniz kıyıları ile İstanbul Boğazı'nda çokça kullanılan kayıtlı toplam 1976 teknenin su araçları sorumluluk sigortası bulunmuyor.
 
Bu tekneler birçok güvenlik riski de barındırıyor.
 
Her yıl yaklaşık 10 kişi tur teknelerinde yaşamını yitiriyor.
 
Fethiye'de "Türk Denizciliğine Bakış" adlı panelde bir araya gelen sigorta sektörü, Deniz Ticaret Odası, deniz turizmi ve bakanlık yetkilileri, denizlerde tur teknelerinden kaynaklanan büyük bir risk olduğunu, soruna çözüm aradıklarını söyledi. Ancak sigorta ve turizm sektörü temsilcilerinin talepleri uyuşmuyor. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, soruna bu yıl içinde çözüm bulmayı planladıklarını söyledi. Günde 100 bin yerli ve yabancı turistin tur teknelerini kullandığını dile getiren Sert, teknelerdeki mevcut sigortaların yolcu ve çalışanların yaralanması ya da vefat etmesi durumunda oluşacak tazminatı karşılamadığını söyledi.
 
Panelde konuşan tur teknesi sahipleri ise sigorta primlerinin yüksekliğinden şikâyet ederken, deniz turizminde KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesini istedi.
 
P&l (Su Araçları Sorumluluk Sigortası) Genel Müdürü Ufuk Teker, deniz turizmi ve taşımacılığında sigortalı deniz aracı sayısı oranının yüzde 5'in altında olduğunu dile getirdi.
Aynı zamanda gemi kaptanı olan Teker, tur teknelerinde ciddi güvenlik sorunları olduğunu ancak yeterli denetim olmadığını aktardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )