TÜROFED Başkanı Ayık: Böyle devam ederse bir süre sonra Uzak Doğu'dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz."...

 
Oteller yetişmiş eleman bulmakta güçlük çekiyor. Sektörün 2016’da yaşadığı tarihinin en ağır krizi döneminde kalifiye elemanların başka alanlara kayması ile sektörde zaten varolan kalifiye eleman sıkıntısı daha da arttı.  
Otelciler temizlik, aşçı yamağı, komi ve bulaşıkçılık gibi alanlarda çalıştıracak 'ara eleman' bulmakta zorlanıyor.
 
Hürriyet İnsan Kaynakları Eki’nde yer alan Burak Coşan imzalı haberde otelcilerin çareyi Kırgızistan, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerden getirtip çalıştırmaya başladığı belirtiliyor.
 
 
 
TÜROFED Başkanı Ayık : Başka ülkelerden getirmek zorunda kalıyoruz
 
Kısa adı (TÜROFED) olan Başkanı Osman Ayık, " Özellikle bulaşıkçı, aşçı yamağı, komi, temizlik gibi alanlarda çalıştıracak eleman bulmakta büyük zorluk yaşıyoruz. Böyle devam ederse bir süre sonra Uzak Doğu'dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz" dedi.
"Sektörde konuyla ilgili bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu” belirterek, “Bir öğrenci liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanıyor. 4 yıl okuyor ancak çalışamıyor. Okulu olan bir öğrenciyi 8 saat çalıştıramıyorsunuz. Saatlik çalışma sistemi olsa bu öğrencileri de ekonominin içine kazandırmış olabiliriz. Bu şekilde bir düzenlemeyle yaklaşık 4 milyon kişi çalışma hayatına kazandırılabilir" diyor.
 
AKTOB Başkanı Yağcı: Sektör için önemli
 
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Dr. Erkan Yağcı da, turizmin özellikle konaklama kesimindre yetişmiş eleman gererks iniminin arttığını söyledi.
 
Yoğun sezonlarda ara eleman bulma konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bu konuda önlem alınmalı. Üniversite ve lise eğitimleri ona göre organize edilmeli. Sadece bugünü için değil gelecek 10 yılı için düzenlemeler yapılmalı. Bir de turizm eğitimi almış kalifiye elamanların sektörde kalması sağlanmalı" diyor.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )