Zor durumdaki TUI’ye iyi haber Rus Mordaşov’dan geldi. Rus iş insanı ve TUI’nin yüzde 25’ine sahip en büyük ortak Rus iş insanı Mordaşov sermaye artırımı yoluyla şirkete nakit aktarıp kurtaracak.
 
Haber üzerine Frankfurt Borsası’nda işlem gören TUI hisse senetleri 3 Avro’dan 5.78 Avro’ya yükseldi.
 
Mordaşov’un kurtarma operasyonu memnuniyet yarattı
 
Hükümet talimatıyla kamudan aktarılan dört milyar Avro desteğe rağmen mali sıkıntıyı aşamayan TUI hükümetten istediği yeni kredi talebine henüz yanıt gelmemişken şirketin yüzde 25’ine sahip en büyük ortağı Rus işinsanı Mordaşov’dan iyi haber geldi.
 
Mordaşov’un, ‘Kurtarma Operasyonu’ kapsamında gerekli nakiti sermaye artırma yoluyla yeni hisse alarak yapacağını açıklaması memnuniyet yarattı. 
 
Borsada yükseldi.
 
Bu haber üzerine TUI'nin hisseleri en başarılı hisse senetleri olarak yeniden çıkışa geçti. Son aylar devamlı 3 Euro bandında gidip gelen TUI hissesi Frankfurt Borsası’nda 5.78 ile işlem görmeye başladı.
 
Alexey Mordashov kimdir
 
TUI’nin yüzde 24.9’una sahipen büyük ortağı olan Rus iş insanı Alexey Mordashov 26 Eylül 1965'te Rusya’nın başkenti Moskova doğdu. 1988'de Leningrad Mühendislik-Ekonomi Enstitüsü'nden Ekonomist olarak mezun olduktan sonra Cherepovetskiy Metalurji Fabrikasında çalışmaya başladı.
 
1992'de, şirketin özelleştirilmesinden kısa bir süre önce Finans Direktörü oldu. 
 
Fabrikanın yaşlı Müdürü ona hisse senetlerini dışarıdan birinin elinden geçmemesi talimatını vermesi üzerine bu amaçla iki yatırım fonu oluşturdu ve işçilerin hisselerini satın alarak fabrikada büyük bir hisse sahibi oldu. 
 
1996 yılında şirketin CEO'su olarak atandı. Çelik, kömür ve maden şirketlerini satın alan Severstal Holding’i kurdu.
 
2004 ile 2014 yılları arasında Severstal, Dearborn ve Columbus tesislerine 3 milyar dolara kadar yatırım yaptı. 
 
2008’de Severstal, Hindistan'ın doğusunda POSCO ile ortak girişimde milyarlarca dolarlık bir proje planladı. On yıl boyunca çevre ve arazi izni alamayınca şirketi sattı.
 
2011 yılında Ohio, Maryland ve Batı Virginia'daki bir dizi ABD varlığını sanayici Ira Rennert'e ait Renco Group'a sattı .
 
2014 yılında Severstal'ın ABD yatırımlarının tamamını 2,3 milyar dolara sattı.
 
2011 yılında Siemens'ten buhar türbini üreticisi Power Machines'in yüzde 25 hissesini satın aldı. 
 
2013 yılında, ortağı Yuri Kovalchuk ile Rusya’nın en büyük 4 cep telefonu operatörü. Tele 2’nin yüzde 50'sini satın aldı 
 
Ekim 2012'de Dünya Çelik Birliği'nin başkanlığına seçildi. 
 
2011'de , İsviçre'nin St Moritz kentinde Bilderberg Kulübü'nün bir toplantısına katılan tek Rus katılımcıydı.