Almanya’da Federal hükümet, korona salgınından ağır darbe alan havacılık sektörüne 500 milyon Avro’luk yardım paketi hazırlıyor.
 
Alman Basın Ajansı (dpa)’nın haberine göre Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer ile Maliye Bakanı Olaf Scholz arasında bu konuda anlaşmaya varıldı.
Haberde Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer’in korona krizi nedeniyle havaalanlarının gelirini yitirdiği, işletme masraflarını ödemek zorunda olduklarını söylediği belirtiliyor.
 
Federal Alman Havacılık Endüstrisi Birliği'nin (BDL) Genel Müdürü Matthias von Randow, "Federal hükümetin Alman hava trafik sisteminde onarılamaz yapısal kırılmaları önlemek için destek olma isteğini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek. "Bu konuda federal ve eyalet hükümetleriyle prosedürler üzerinde çalışmaya hazırız" dedi.
 
Maliye Bakanlığı'nın Federal Meclis bütçe komitesine sunduğu bir sunumda da, federal hükümetin dahil olduğu Berlin, Köln / Bonn ve Münih'teki havalimanlarına yardım sağlanması istendi.
 
Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Flughafen Berlin Brandenburg (BER) yönetimi’nin 2021 yılı için 660 milyon Avro'ya kadar bir mali desteğe gereksinim var.