Koronavirüsün salgınının ikinci dalgası yükselirken Avrupa ülkeleri peş peşe ek kısıtlamalara gidiyor
 
Hükümetlerin getirdiği yeni düzenlemelere bazı ülkelerde itirazlar yapılıyor kimi ülkelerde yasaklar kalksın dile gösteriler yapılsa da koronavirüs ile ilgili birimlerin değerlendirmelerini dikkate alan kamu yönetimleri itiraz ve tephkilere bakmadan yeni önlemler alıp ek kısıtlamalara gidiyor.
 
İngiltere: 'Yerel Covid Alarm Seviyeleri' 
 
İngiltere, salgının yayılma hızını engellemek için 3 aşamalı bir plan yaşama geçirecek. ‘Yerel Covid Alarm Seviyeleri’ olarak bilinen sistemle bölgeler, orta, yüksek ve çok yüksek olarak risk seviyesine göre sınıflandırılacak. İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un planın detaylarını açıklaması bekleniyor.
 
Altı kişiden çok bir arkaya gelinmeyecek
 
Buna göre altıdan fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanırken, saat 22.00’den itibaren restoran ve barlar kapanacak. Grup halinde yapılan sporlara yalnızca açık havada izin verilirken, düğün törenlerinde ise en fazla 15 davetliye müsade edilecek.
 
Hane dışına kısıtlama
 
İkinci aşamada, ilk aşamadaki önlemler aynen devam ederken, ek olarak ev buluşmalarına yasak getiriliyor. Aynı evde yaşayan kişiler dışındakilerin bir araya gelmesine izin verilmezken, iki hane halkının altı kişi kuralına dikkat ederek bahçede bulunmasına imkan verilecek.
 
Barlar 22’de kapanacak.
 
Kısıtlamaların en ağır olduğu üçüncü aşamada ise yurttaşlar yalnızca iş, eğitim ve sağlık gibi zorunlu haller içinde bulundukları bölgeden ayrılacak ve gün bitmeden geri dönmeleri gerekecek. Geceyi dışarda geçirmek yasak kapsamına alınırken, hane halkının başka bir evdeki kişilerle içerde ya da dışarda bir arada bulunmasına müsaade edilmeyecek.
 
Üçüncü aşamada getirilmesi muhtemel kısıtlamalara göre restoranların yalnızca paket servis yapmasına izin verilecek, barlar, spor salonları, güzellik merkezleri ve kuaförler kapatılacak.
 
Almanya
 
Almanya’da vakaların artış göstermesi üzerine başkent Berlin, Köln ve Frankfurt gibi şehirlerde gece hayatına sınırlama getirildi.
 
Berlin’de pek çok mağaza, restoran ve bara saat 23.00 ile 06.00 arası kapalı kalma şartı koyuldu. Köln ve Frankfurt’ta da benzer kısıtlama getirilirken, saat 22.00’den sonra alkol satışı yasaklandı. Kısıtlamaların en az 31 Ekim’e kadar süreceği belirtiliyor.
 
İtalya
 
Mart ayından sonra ilk kez yeniden günlük 5 bin vakanın üzerine çıkan İtalya’da da yeni kısıtlamalar getirilmeye hazırlanılıyor. Sağlık Bakanı Roberto Speranza çocuk ya da yetişkin ayırt etmeksizin partilerin yasaklanabileceğini, başkent Roma’da restoran ve barların çalışma saatlerine düzenleme getirilebileceğini söyledi. Ülke genelinde geçtiğimiz hafta açık havada maske takma zorunluluğu getirilmişti.
 
İspanya'da OHAL kriz çıkardı
 
Başkent Madrid’de geçtiğimiz günlerde alınan OHAL kararı büyük tartışma yarattı. Mahkeme tarafından iptal edilen OHAL hükümet tarafından tekrar ilan edildi. Bu kapsamda şehir dışına çıkışlar zorunlu haller dışında yasaklanırken, restoran, bar ve mağazalara 15 günlük kısıtlama getirildi.
 
Fransa
 
Fransa’da Lyon, Grenoble, Saint-Etienne ve Lille, başkent Paris gibi maksimum alarm seviyesi verilen yerler arasına katıldı. Bu bölgelerde barlar kapatılırken, restoranlara ise açık kalabilmeleri için katı kurallar getirildi. Ülkede yeni kısıtlamalar vaka sayısında oranın 100 bin kişide 250’ye çıkması üzerine devreye girdi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

(t u r i z m g a z e t e s i. c o m)