AB üyesi 26 ülkenin turizmden sorumlu bakanlarının katılımıyla yapılan toplantıda seyahat uyarılarında "daha fazla açıklık ve öngörülebilirlik" çağrısı içeren öneriler tartışıldı. Almanya öneriler için ne diyor
 
AB üyesi 26 ülkenin turizmden sorumlu bakanlarının katılımıyla yapılan toplantıda uyulacak seyahat kuralları tartışıldı.
 
Brüksel’de sanal ortamda yapılan toplantıya Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, riskli alanların tanımlanmasında ve AB düzeyinde seyahat uyarılarında "daha fazla açıklık ve öngörülebilirlik" çağrısı içeren önerilerini sundu.
 
Leyen, amaçlarının 26 üye devlette farklı korona seyahat düzenlemelerini standartlaştırmak olduğunu söyledi.
 
Leyen, "Önceliğimiz, Avrupalıların AB içinde özgürce seyahat edebilmesi ve virüsün aynı zamanda kontrol altına alınmasıdır" dedi.
 
Tartışmaya açılan öneriler ile; Riskli alanların yanı sıra seyahat uyarıları, karantina kuralları ve hızlı testler için turizme daha fazla planlama güvenliği sağlamaya yönelik ortak bir yönetmeliğin oluşturulması isteniyor.
 
Önerilen yeni düzenleme ile AB bölgeleri yeşil, turuncu, kırmızı ve gri olmak üzere dört renge bölünmesi isteniyor.
 
- Yeşil: Bu renk, son 14 gün içinde 100.000 kişi başına 25 kişiden daha azının korona ile yeni enfekte olduğu bölgeler tarafından giyilmelidir. Ek olarak, pozitif PCR testlerinin oranı yüzde üçten az olmalıdır. Bu ülkelere kolayca erişilebilir.
 
- Turuncu: Yeni enfeksiyonların sayısı 100.000 kişi başına 50 kişiden azdır, ancak PCR testleri vakaların yüzde üçünden fazlasında pozitiftir. Aynısı, son 14 gün içinde 25 ila 150 kişiye yeni Covid-19 bulaşmışsa, ancak testlerin yüzde üçünden azı aynı anda pozitif sonuç verirse de geçerlidir. Bu ülkeler daha dikkatli ziyaret edilmelidir.
 
- Kırmızı: Bu, risk alanlarını içerir. Son iki hafta içinde 100.000 kişiden 50'den fazlası korona ile enfekte oldu ve aynı zamanda vakaların yüzde üçünden fazlası pozitif. Genellikle 100.000 kişi başına 150'den fazla yeni enfeksiyon görülen bölgeler de "kırmızı" olarak işaretlenmiştir.
 
- Gri: Ya bu alanlardan hiçbir veri mevcut değildir, bu da risk durumunun açıkça belirlenemeyeceği anlamına gelir. Aynısı testin çok az olduğu bölgeler için de geçerlidir (100.000 kişi başına 250'den az test).
 
Sınır kapanmalarından kaçınılmalıdır
 
AB’nin bu önerileri, Almanya ve AB Konseyi Başkanlığı tarafından destekleniyor.
 
 
 
 
 
 
 

 

(t u r i z m g a z e t e s i. c o m)