Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un seyahat acentelerinin üyesi oldukları TÜRSAB ile görüşmeyip meslek kuruluşunu dışlaması üzerine acenteler sorunlarını anlatıp taleplerini dile getirmek amacıyla Ankara’da basın toplantısı yapmak istedi, ancak valilik izin vermedi.
 
İstanbul’da taksicilerin belediyenin aldığı kararı protesto etmek için yapacakları toplu basın açıklaması için toplanmaya izin veren valiliğin acentelerin yapacakları basın açıklamasına izin vermemesi üzerine acenteler TÜRSAB’ın önünde toplanarak taleplerini duyuracak.
 
Seyahat acentelerinin haberleşme platformu Turizmciler ve Seyahat Acentaları Platformu (TURSAPNET) üzerinde yapılan duyuruda 6 Ekim Salı Günü yapılacak toplu basın açıklamasına üyeler katılmaya çağrıldı.
 
Konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle deniyor:
 
Değerli meslektaşlarımız,
 
Bildiğiniz gibi turizm sektörü içinde en önemli yeri tutan Seyahat Acentalarının, Pandemi kaynaklı sorunlarının, kamuoyu başta olmak üzere ilgili siyasi yapıya duyurulması için, birliğimiz TÜRSAB’ın bu güne kadar göstermiş olduğu çabalara destek vermek, kamuoyuna turizm şirketlerinin içinde bulunduğu zorlukları anlatmak, kısaca sesimizin duyulmasını sağlamak için 6 ekim salı günü saat 14.00'te TÜRSAB genel merkezi önünde bir araya geliyoruz. Bu hareketimizin amacı, resmi birliğimiz olan TÜRSAB’ın, bağlı olduğumuz Kültür ve Turizm bakanlığı nezdindeki çalışmalarına destek olmak, Bakanlığımızın da bu güçten yararlanarak ekonomik kurula ve sayın Cumhurbaşkanı’na sesimizi daha güçlü bir biçimde iletmesini sağlamaktır. 
 
Sayısal anlamda önceki yılın ancak %20’si kadar turist gelmesi beklenirken, ciro bazında geçen sene ile  kıyaslandığında, kayıplarımızın yüzde 85’ler düzeyinde olacağını öngörüyoruz. İçinde bulunduğumuz durumun adı, “Force Majeur / Afet durumu” olup, kanunda yer bulmuştur. Birçok ülkede olduğu gibi ekonomimize taze kan pompalayan, sektörümüzün kalbi durumunda olan Seyahat Acentalarının, gelecekte de bu işlevini  yürütebilmesi ancak ekonomik katkı ve hibe yardımlarla mümkün olacaktır. Turizme önem veren, bu sektörü önemseyen pek çok ülke turizm şirketlerine katkı ve hibe vermiştir. Hatta hükümetimiz dahi KKTC’de benzer bir desteği oradaki seyahat acentalarına vermiştir. 
 
Bizler geçmişte de ülkece yaşanan pek çok olaydan yara aldık ve kendi kendimize bu yaraları sardık. Ama bu defa küresel ve uzun süreli bir etki ile karşı karşıyayız. Hem kendimizi, hem de ülkemizi bilinen hedeflere taşımak için Turizm şirketlerine destek verilmesi gerekliliği çok net ortadadır.
 
Bu ülkeye yılda 35 milyar dolar döviz getirilmesini sağlayan, aracılık eden, ekonomiye kazandıran, vergi stopaj gibi yollarla doğrudan Maliye bakanlığımıza 14 milyar dolar girdi sağlayan, yüzbinlerce kişiyi istihdam eden biz turizm şirketlerinin çağrısına kulak vermek, çalışanlarımıza olduğu kadar, ülkemize, toplumumuza da yarar sağlayacaktır.
 
Bu topyekün bir destek ve dayanışma etkinliğidir. 
 
Farklı girişimlerin başarısız olması bizi yolumuzdan döndüremez. 6 ekim salı günü saat 14.00'te gerçekleştireceğimiz etkinliğe desteğinizi bekliyor ve tüm meslektaşlarımızı bu tarihte TÜRSAB önünde bir araya gelmeye davet ediyoruz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

(t u r i z m g a z e t e s i. c o m)