Koronavirüs salgını ile ilgili daha önce alınan önlemlerin gevşetilmesiyle vakalarda görülmeye başlayan artış üzerine Avrupa genelinde önlemlerin yeniden sıklaştırılması gündeme geldi.
 
Sert tartışmalar
 
Ancak alınacak önlemler konusunda sert tartışmalar yaşanıyor.
 
Almanya’da Başbakan (Şansölye) Angela Merkel’in partisi CDU’lu Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn yurt dışı tatile karşı Almanları uyarınca aralarında kendi partisinin de olduğu siyasiler tepki gösterdi.
 
Sınırlar kapatılmasın
 
Federal hükümetin turizm komiseri Thomas Bareiß, sınırların yeniden kapatılacağı ve karantina uygulamasına gidecek önlemlerin kaçınılmasını istedi.
 
Anlaşmaya varılamıyor
 
Bareiß, alınacak önlemler konusunda AB bakanlar toplantısında da ortak karara varılmadığını belirterek AB İç Pazar ve Endüstriden Sorumlu Genel Müdürü Kerstin Jorna'nın da mümkünse sınırların kapatılmaması gerektiğini söyledi.
 
Toplantıya AB bakanlarına ek olarak, UNWTO Genel Sekreterinin de toplantıya sanal ortamda, gayri resmi olarak katıldığını belirterek "Genel olarak fikir alışverişinde bulunuldu, ancak ortak bir formülasyon veya taslak karar konusunda anlaşamadık. çalışmalar devam edecek” dedi.
 
Tatil nereye gidileceğine devlet karışmasın
 
Bu arada Almanya’da durma noktasına gelen seyahat endüstrisinin yeniden harekete geçirmek için girişimlerde bulunulurken Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn  Almanlardan sonbahar ve kış aylarında yurtdışına çıkmamalarını, Almanya'da kalmalarını isteyip ısrarlı bir şekilde tavsiye etmesi üzerine partisi CDU’lu Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, Hessen eyalet parlamentosunda yaptığı konuşmada Spahn’a sert çıktı ve Sağlık Bakanı ile aynı fikirde olmadığını söyledi.
 
Bouffier: "İnsanlar istedikleri yere gitmeli. Ayrıca, vatandaşlara tatile nereye gideceklerini söylemek devletin işi değil” dedi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

(t u r i z m g a z e t e s i. c o m)