Bu yılki ana teması ''Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi'' olan yarışmaya 62 ülkeden 584 sanatçı yarattıkları 1101 karikatür ile katıldı...
Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri 26 Nisan Perşembe (Bugün) İzmir Bayraklı’daki Four Points By Sheraton’da düzenlenecek törenle verilecek.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından düzenlenen ve ana sponsorluğunu Er Yatırım’un yaptığı yarışmanın bu yılki ana teması ''Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi'' olarak belirlenmişti.

Yarışmaya 62 ülkeden 584 sanatçı yarattıkları 1101 karikatür ile katıldı.

Yarışmaya katılan eserler arasında; Mehmet Kahraman (Karikatürcü), Kamil Yavuz (Karikatürcü), Raşit Yakali (Karikatürcü), Musa Gümüş (Karikatürcü), Prof. Dr. Nazmi Kozak (Anadolu Üniversitesi), Fehmi Köfteoğlu (Turizm Gazetecisi)’nden oluşan ulusal ve Jordan Pop-Iliev (Makedonya), Ahmet Aykanat (Türkiye), Elena Ospına (Kolombiya), Rahim Baghal (İran), Vicdan Bulunmaz Özer (Türkiye), Oleksiy Kustovsky (Ukrayna), Paolo Dalponte (İtalya), Jitet Kustana (Endenozya)’dan oluşan uluslararası seçici kurul tarafından Şubat ayında yapılan toplantıda finale, yetişkinler kategorisinde 140, Gençler kategorisinde 40 eser kalmıştı.

Turizm yalnızca ticari bir alan değil

Yarışmanın ana sponsoru Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, “Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na gönderilen eserler, karikatür sanatçılarının turizmi yalnızca ticari bir alan olarak görmediklerini, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel etkileri ve ilişkileri bağlamında yaklaştıklarını gösteriyor” dedi.

Yarışmanın Koordinatörü, Anatolia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak da Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dokuz yıldır düzenlendiğini ve dünyada karikatür camiasında Türkiye’nin sanat yönüyle tanınmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyleyerek Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Türkiye’deki sanat yönüne dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )