Kendilerini karşılayacak acente elemanını bulamayan iki Japon turist kendilerini Sultanahmet'e götürmeleri için bir transfer şirketine gitti, onlara 1500 TL fatura kesildi.
Japonya’dan İstanbul’a gelen iki yaşlı turist onları havaalanında karşılayacak acente elemanı ile buluşamayınca kendilerini Sultanahmet’e götürmesi için bir tranfer firmasına başvurdu.

İki yaşlı Japon turisti Atatürk Havaalanı’ndan Sultanahmet’e getirdi karşılığında kredi kartından 1500 TL tahsil ediliyor.
Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre olay şöyle gelişti:

Japonya'dan 21 Nisan'da sabaha karşı 03.30'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen iki Japon turist, Sultanahmet'e gitmek için havalimanında transfer hizmeti veren bir acenteyle anlaştı.

İddiaya göre iki Japon turist Atatürk Havalimanından Sultanahmet'e 20 dakika süren yolculuk sonunda 1550 TL'lik ödeme yaptı.


Mİ Turizm aracılığıyla Japonya'dan gelen iki turist sabah saatlerinde kendilerini Türkiye'ye getiren acente ile temasa geçerek yaptıkları ödemeyi bildirdi. MSİ Turizm'in sahibi Ertan Demirbaş konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Turistler havalimanında bizim asistanımızla buluşamıyor. Bu yüzden transfer firması ile anlaşıyor. Sultanahmet'e gitmek için kredi kartı ile 1550 TL ödeme yapıyorlar.

Turistlerin biri 1946 diğeri ise 1949 doğumlu iki kadın. İmzaladıkları evrakları bize gönderdiler. Transferi yapan firma ile görüştük. '35 bin dolar kira ödüyoruz. Kaç liraya transfer yapacağımızı size mi soracağız' dediler.

Bu turu uçak dahil, 2 gün Kapadokya gezisi ve rehber hizmetiyle yaklaşık 1900 TL'ye satmıştık. Eğer benim anlaşmalı olduğum firma ile bu transfer yapılmış olsaydı ödenecek rakam 120 TL artı KDV'ydi."

Bu iddialar üzerine transferi yapan Azade Turizmin yetkilileri ile temasa geçtik. Aldıkları ücreti kabul eden şirket yetkilisi şunları söyledi: "Biz VIP transfer hizmeti veriyoruz. Araçlarımız çok lüks. Şoförlerimiz İngilizce biliyor. Takım elbise ile hizmet veriyor. Fiyatı açıkça söyledik. Onlar da kabul etti. Bu konu şöyle değerlendirilebilir: 'Bakırköy'de ve Ortaköy'de yenen balık aynı ancak ödenen ücret farklı. Biz aynı zamanda helikopter ile de transfer imkânı veren bir firmayız."
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )