Emre Narin "Uluslararası markaların Türkiye iştahı kabarıyor. 2-3 yıl içinde sahil şeridimizdeki çok tabela değişecek."...

 
Martı Otelleri Başkan Yardımcısı Emre Narin kur etkisi ile Türkiye'nin Avrupalılar için cazip hale geldiğini söyledi.  
Yabanclıarın Türkiye’de turizme bakış açılarının değiştiğini söyleyen Martı Otelleri Başkan Yardımcısı Emre Narin, bunda kur yükselişinin de etkili olduğunu belirtiyor.
 
“Özellikle İspanyol ve ABD merkezli zincirlerin Türkiye sahillerinde yatırım için yer arıyor” diyen Narin, "Uluslararası markaların Türkiye iştahında büyük artış gözlemlediğini, 2-3 yıl yıl içinde sahil şeridimizdeki pek çok tabela değişeceğini" söylüyor.
 
Dünya Gazetesi’nden Özlem Ermiş Beyhan’a konuşan Emre Narin şunları söylüyor:
"Şehirlerimizde önemli global turizm markalarını görüyorsunuz ancak sahillerimizde bunu göremiyorsunuz. İstanbul'da yabancı ortaklığı olan, global markayı kullanan çok sayıda yatırım var ama resort otelciliğinde bunu göremiyoruz.
 
 
 
 

 
Biz Türkiye olarak resort otelciliğinde Batı dünyasının çok önündeyiz. Bunun tahvil edilmesi ayrı bir konu. Düşük turizm gelirinden bahsediyoruz. Bunun markalanmak ve destinasyon yönetimi ile ilgisi çok. Uluslararası tanınırlık çok önemli. Gördüğümüz şu; bu zincirlerin çoğu Türkiye sahillerine gelmek istiyorlar. Bunun çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Çünkü eskiden böyle bir iştah yoktu.
 
Hem İspanyol zincirler, hem Amerika merkezli zincirler çok ilgili sahillerimizle. İspanya bölgesinde fiyatlar belirli bir doyuma ulaştı. 2-3 yıl içinde Türkiye sahillerinin görüntüsü çok değişecek. Tabelalarda önemli değişiklikler göreceğiz. Ben yıllardır bu fuarlara giderim, bu seneki kadar bir iştah hiç görmedim."
 
"Bizim ucuz kalmamız ve bölgedeki rakiplerimizin doyuma ulaşması aynı zamana denk geldi. Ayrıca bizim ülkemiz kadar cennet bir ülke de az. Türkiye sahilleri ile rekabet edecek başka bir sahil grubu yok Akdeniz'de. Birinin denizi soğuk, diğerinin mevsimi kısa, diğeri herşey dahili beceremiyor. Büyük zincirler bu nedenle artık buraya gelmek için harekete geçti. Birkaç tanesinin gelmeye hazır olduğunu net biçimde gördüm. Kendileri ile aynı dili konuşabilecek, aynı otelcilik mantığında gruplar arıyorlar. Piyasaya birkaç otelle girmek isterler. Türk otelciliği sahillerde hiçbir zamanda hakkını alamadı. Global markalar geldiğinde fiyatlar otomatik olarak artacak. Sektörün de ihtiyacı bu."

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )