Alman Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'ın önsözünü yazdığı Şen, Kaynak Yayınları'ndan çıkan 'Ay Yıldız Altında Sürgün- 1933-1945- Türk Alman ilişkilerinde Türkiye'nin Ali Cenaplığı' kitabında iki ülke ilişkilerinin tarihsel gelişimini anlatıyor.
 
 
Türkiye-Almanya ilişkileri üzerine çalışmaları ile tanınan, kısa adı TAVAK olan Türkiye –Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın da başkanı olan Prof. Dr. Faruk Şen’in “Ay Yıldız Altında Sürgün- 1933-1945- Türk Alman ilişkilerinde Türkiye’nin Ali Cenaplığı” kitabı Kaynak Yayınlarından çıktı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Faruk Şen’in ikinci dünya savaşından önce,  Adolf Hitler’in iktidara gelmesi ile Almanya’da Nazilerin önce Musevileri daha sonra Sosyalist ve Sosyal Demokratları dışlaması çerçevesinde tanınmış bilim adamı Albert Einstein Zürih’te kurduğu bir bürodan,  Alman bilim adamların yurt dışına gönderme inisiyatifi çerçevesinde ilk ülke olarak Alman bilim adamlarına kucağına açan Türkiye’nin olduğuna kadar uzanan süreci anlattığı “Ay Yıldız Altında Sürgün – Türk Alman ilişkilerinin önemli bir sürecine ışık tutuyor.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yeni kitabı ile ilgilibilgi veren Prof. Şen, “1939’da Türkiye’ye gelen Alman-Nazi hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Herbert Scurla’nın, Alman bilim adamlarını inceleyip ve hazırladığı rapor çerçevesinde Türk Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’e  “Siz bu bilim adamlarını ülkenizin dışına çıkarın, Türklere bir verirken bunlara dört veriyorsunuz, buna karşılık biz size dört dörtlük bilim adamlarını yollayalım ve maaşlarını biz ödeyelim” dediği zaman Milli Eğitim Bakanı olarak buna hayır demişti. Bunun gibi olayların yanı sıra kKitapta ayrıca 400 bilim adamının yaşamından belirli kesitler yer alıyor.  Türkiye’nin büyüklüğünü gösteren bu kitabın önsözünü de Alman Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier yazdı.”
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )