Kuruluşu ve faaliyette olduğu dönem olduğu kadar bu kez de kapandıktan sonra ne olacağı tartışılan Antalya Expo alanı için bir öneri de Prof. Nevzat Çevcik'ten geldi. Çevik, EXPO 2016 alanı, uluslararası bilim-sanat ve uygulama merkezi olabilir" dedi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ne olacağı tartışılan Antalya Expo 2016 alanı ile ilgili bir öneri de Prof. Dr. Nevzat Çevik’ten geldi. Prof. Çevik, “Atıl durumda olan Expo 2016 alanında Kurulacak Güzel Sanatlar, Mimarlık ve Turizm Fakülteleriyle bir uluslararası bilim-sanat ve uygulama merkezi olabilir" dedi.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, Üç faküİteli bir özel ihtisas üniversitesinin bu alanın bir uluslararası bilim-sanat ve uygulama merkezi olacağını söyledi.
 
Kazı Başkanı olduğu antik kentlerdeki çalışmaları ve bilimsel yayınlarıyla yerli ve yabancı arkeoloji dünyasının tanıdığı Prof. Dr. Nevzat Çevik, Expo 2016 alanıyla ilgili Antalya’da yayınlanan MY Dergği’ye yaptığı açıklamada önerilerini şöyle anlatıyor
 
"Ben EXPO alanının Bir ihtisas üniversitesi olması gerektiğine inanıyorum. Sadece Güzel Sanatlar, Mimarlık ve Turizm fakültelerinden oluşacak. Güzel Sanatlar için olağanüstü bir uygulama platformu ortaya çıkacak ve uluslararası sanat-sanatçı buluşmalarına mekan olacak. Aynı zamanda Turizm alanında da evrensel çapta bir fakültesiyle gastronomiden idareciliğe kadar turizmin Başkenti Antalya'ya nitelikli eleman yetiştirecek. Antalya sanat ve kültür merkezi olmaya çok uygundur. Expo da bu amaca uygun yapıdadır. Gereğince kurulursa kısa zamanda müthiş modern sanatlar galerileri olan ve dünya mimarlarının öğrencileriyle atölye yaptığı ve deneysel mutfaklarda gastronominin en özel ürünlerinin sunulduğu bir turizm merkezine de dönüşür. Herhangi bir üniversite olmaz. Akdeniz Üniversitesi de himayedarı ve besleyicisi olur. Yani bence başka bir seçeneği konuşmak gerekli bile olmayabilir. Antalya'ya en çok yakışacak ve Antalya'nın uzun vadede en çok ihtiyacı olan da budur."
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )