Türkiye'nin her bölgesinde faaliyet gösteren, yıllık cirosu 3 milyar dolara yakın olan küçük otellerin toplam yatak kapasitesi 60 bini aşıyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın butik ya da özel belgeli olarak tanımlanan küçük oteller ülke geneline yayılarak sayıları artıyor.


 
Türkiye genelinde 1600 tesiste 60 bin yatak kapasitesine ulaşan küçük otellerin 2018 yılı hedefi 5 milyon yerli ve yabancı  konuk ağırlamak olduğu bildirildi.
 
Küçük Oteller Sitesi kurucusu İzim Bozada, konuyla ilgili bilgi verirken şunları söyledi:
 
 “Küçük otellerde yaz sezonunda özellikle haftasonları yer bulma sıkıntısı yaşandığından, geçtiğimiz yıla oranla bu yıl, erken rezervasyonlarda bir artış gözleniyor. Yerli misafirlerin yanı sıra, Almanya, İngiltere, Çin, Hindistan, İran ve Rusya’dan yoğun bir ilgi bekleniyor. Nitekim özellikle Çin büyüyecek bir pazar olarak görülürken, Hindistan acentalarının ve bireysel rezervasyon taleplerinde artışlar yaşanıyor. Küçük oteller bu yıl, ağırlıklı yerli misafirler olmak üzere 5 milyona yakın turisti ağırlayıp, 3 milyar dolara yakın turizm geliri elde edecektir. Ülkemizde yaklaşık 60 bin yatağı temsil eden 1600’e yakın Küçük ve Butik Otellerin, turizm gelirlerindeki payı %12 civarlarına ulaştı.”.  
 
Rotayı Uzakdoğu ve Ortadoğu’ya çevirdiler
 
İç pazarın yanı sıra, yurtdışındaki hedef ülkelerde tanıtım ve pazarlama çalışmalarına devam edildiğini anlatan İzim Bozada, “Küçük otellerin tanıtım ve pazarlama çalışmalarında, 2015 yılının öncesinde Avrupa ve Amerika pazarlarına ağırlık veriyorduk. 2015 yılından sonra bu pazarlardan beklenen dönüş alınmadığı için rotayı Uzakdoğu ve Ortadoğu pazarlarına çevirdik. Hedef pazarlarımız arasında, Çin, Hindistan, Kore, Japonya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler” dedi.
 
Küçük otel yatırımı için tercih edilen yerler
 
Yeni yapılan küçük otellerin ağırlıklı olarak, Assos, Ayvalık Cunda, Çeşme, Datça, Kaş, Çıralı, Kapadokya ve Fethiye bölgelerinde yoğunlaştığını söyleyen Bozada, Ege ve Akdeniz bölgelerinin yanı sıra, son dönemlerde Artvin ve Rize’nin ön plana çıktığını söyleyebiliriz” dedi.
 
 
Türkiye’deki 1600 küçük otelin bölgelere dağılımı (%)
 
Ege:…………. ………....52.5
Marmara:……............ ..20.0
Akdeniz:……................10.5
Karadeniz:……………  .5.0
İç Anadolu:…… ……..  5.0
Güneydoğu Anadolu:.. 2.0
Doğu Anadolu: ………..0.5

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )