Savaş tartışmalarının gölgesinde oluşan kur baskısı Rusya'da erken rezervasyonları patlattı, Türkiye satışları %40'a kadar arttı... Ancak bu gelişmenin orta ve uzun vadedeki sonuçları tartışılıyor...

Suriye sorunu çerçevesinde başlayan savaş tartışmaları ve gerginleşen uluslararası ortamın turizm sektörüne etkileri merak edilirken, Türkiye’nin bu yılki en önemli pazarı Rusya’dan ilginç haberler gelmeye başladı.
 
  

 
Rus para birimi Ruble’nin ABD yaptırımları yüzünden yaşadığı keskin düşüş ve piyasadaki sert hareketlerin, Rusya'da turistlerin uçak bileti ve tur paketi alışverişlerini öne çektiği ve erken rezervasyonlarda büyük artışlara neden olduğu belirtiliyor.
 
Ancak, kurdaki bu sert dalgalanmanın kısa vadede tatilci/tüketici refleksini olumlu yönde etkilese de, hızlı satın alma eğiliminin kısa vadeli olup olmayacağı merak ediliyor. Önümüzdeki hafta veya aylarda ise bu durumun tatil satışlarına olumsuz etkilerinin olabileceği ifade ediliyor.
 
Türkrus.com sitesinin Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Kommersant'a dayandırdığı haberine göre, bilet satışları bu hafta içinde bir buçuk kat artarken tur paketi satışları iki kat arttı. Ancak turizmciler "rublenin daha da değer kaybedeceği ve fiyatların artacağı" korkusuyla başlayan bu artışın birkaç günden fazla sürmesini beklemedikleri ifade ediliyor.
 
Kommersant’ın görüşlerine başvurduğu Level.Travel'dan Ellin Tolstov örneğin Türkiye satışlarının yüzde 40 arttığını söyledi. Skidki-Online.ru'dan İgor Blinov da ofislerine gelen müşteri sayısının 10-12 kat arttığı, bazı masaların önünde uzun kuyrukların oluştuğunu aktarıyor.
 
Ancak Blinov gelenlerin büyük bir bölümünün tur alışverişini daha önceden yapmış, ama parasını ödememiş kimseler olduğunu ilave ediyor. Başka bir deyişle, kimi turistler kur farkı yüzünden fiyat değişikliğinin mağduru olmamak, sonradan bir sürprizle karşılaşmamak adına aldığı turun parasını bir an evvel ödemek istiyor.
 
Gazete diğer tur firmaları ve online rezervasyon şirketlerinde de benzer bir etkinlik artışının olduğunu yazdı.
 
Öte yandan, çoğu turizmci rublenin dolar ve avro karşısındaki değer kaybının önümüzdeki haftadan itibaren yeni fiyatlara yansıması ile birlikte söz konusu "hareketliliğin" azalacağından emin. Aksine, kısa vadede beklenti tur satışlarının yüzde 20-30 düşeceği yönünde. Yaklaşan Mayıs tatilinde Rus turistlerin Türkiye ilk sırada olmak üzere, "sıcak ülkelere" tur paketi talebinde patlama bekleniyordu. Tatil kararını "son dakikaya" bırakan pek çok turistin, dövizin rubleye karşı hızlı değer kazanımı sürerse tatilden vazgeçecekleri yorumları öne çıkıyor.
 
Rusya Tur Endüstrisi Birliği yetkilileri ise ülke genelinde tur satışlarının yüzde 30-40 arasında düştüğünü kaydediyor. Birliğin basın sözcüsü İrina Tyurina 2016 Nisan ayından bu yana böyle bir düşüşün görülmediğine dikkat çekiyor.
 
Bununla birlikte rubledeki değer kaybının bazı getirileri de olabilir. Yerli turistin Rus tatil beldelerine yönelmesi ve Türkiye ve Yunanistan'daki otel fiyatları üzerinde indirim baskısı oluşması bu olası getirilerden ikisi. Başka bir deyişle, rubledeki değer kaybının faturasına Türk turizmciler de ortak olmak durumunda.
 
Rusya'da ABD'nin yaptırımlarının etkisiyle hafta başında hızla fırlayan ve "yeni devalüasyon dalgası kapıda mı?" kaygılarını körükleyen döviz kurları çıktığı hızla yeniden düşüşe geçti. Dolar ruble karşısında  yüzde dün 1,15  daha düştü ve haftanın son işlem gününe  psikolojik sınır olan 62 rublenin altında, 61,9 rubleden girdi. Avro kuru da yüzde 1,35 düşüşle 76,4 rubleye indi.
 
Yaptırımların ardından dolar 65 rubleye, avro 80,5 rubleye kadar çıkmıştı. Suriye'de gerilimin tırmanması da piyasalarda dalgalanmayı artırmıştı. Rusya Merkez Bankası, 13 Nisan için resmi dolar kurunu 62,07 ruble, avro kurunu 76,76 ruble olarak belirledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )