İş kadını Ayşen Zamanpur'un 3. Havalaanı yakınlarındaki 'konut ruhsatlı' oteli önce inşa edildi, sonra plan değişikliği ile otel yaptı, sonra imar izni aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, işkadını Ayşen Zamanpur’un Eyüp’te yaptırdığı otelin imar planını önceki gün onayladı.
 
Silk and Cashmere mağaza zincirlerinin sahibi iş kadını Ayşen Zamanpur'un 3. havalimanı yakınında Eyüp'e bağlı Odayeri Köyü'nde yaptırdığı otelin imar planlarının sonradan düzenlendiği ortaya çıktı.
 
Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre, Odayeri'nde Ayşen Zamanpur'un turizm sektörüne girmek için kurduğu Fabeks Yapı'ya ait 7 bin metrekarelik araziye 2013 yılında Eyüp Belediyesi tarafından “konut” inşaatı için ruhsat verildi. Plan değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. Zamanpur otelinin açılışı için gün sayıyor.
 
2 kat yükseklik sınırı
 
Arazi imar “Gelişme Konut Alanı” ve “Dere Koruma Sınırı”nda kalıyordu. Konut ruhsatı ile başlayan otel inşaatının yüzde 60'ı tamamlandıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi 11 Mayıs 2016'da Zamanpur'un istediği plan değişikliğini yaparak araziyi otel alanı ilan etti. Otele 2 kat yükseklik sınırı getirildi.
 
Planı da dün onayladı. Tartışmalı planın onaylanması sırasında da kat yüksekliği tartışması çıktı.
 
CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, otelin kat yüksekliğinin 2 değil 5 olduğunu iddia etti. Otelin inşaatın tamamlandığını ve açılışa hazır olduğunu belirten Sağ, “Otel bitti kağıt üstünde plan değişikliği yapılıyor. Biten otel binası yaptığınız plana uygun değil. Komisyon çatı katı kullanımını iptal etti ama bitmiş otel binasında çatı katı bulunuyor” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )