Son altı yılda tarifeli uçuşların payı iki kat artarak yüzde 50'nin üzerine çıktı. Trendin 2018'de de devam etmesi bekleniyor.
Rusya'da charter uçuşlarıyla gerçekleşen organize turların toplam içindeki payı düşüyor.


 
Charter servisi veren şirket sayısının azalması ve bu şirketlerin faaliyetini düzenleyen kuralların sıkılaşması tur operatörlerini tarifeli seferlere yöneltiyor.
 
Son altı yılda tarifeli uçuşların payı iki kat artarak yüzde 50'nin üzerine çıktı. Trendin 2018'de de devam etmesi bekleniyor. Bunun paket tur fiyatlarını artıracağı belirtiliyor
 
Rusya’da yayınlanan Kommersant gazetesinin uçak bileti satış servisi OnlineTur.ru'nun verilerine dayandırdığı habere göre, 2012'de turların yüzde 26'sı tarifeli seferlerle gerçekleştirilirken bugün bu oran yüzde 52'ye çıkmış durumda.
 
Hangi ülkeleri etkileyecek
 
Servis yetkilileri 2018 sonunda oranın yüzde 60'a ulaşacağını tahmin ediyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR temsilcileri de benzer oranlar veriyor. Durumdan en çok etkilenen destinasyonların Yunanistan, İtalya ve İspanya olduğu belirtiliyor.
Bu gelişme sonrasında tur fiyatlarının artmasının “kaçınılmaz” olduğu değerlendiriliyor. Charter servisi veren şirket sayısının azalması ve bu şirketlerin faaliyetini düzenleyen kuralların sıkılaşması tur operatörlerini tarifeli seferlere yöneltiyor.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )