"2018 Troia Yılı" ile ilgili yurtdışındaki tanıtım devam ediyor. Bakanlık Avusturalya'daki Travel Expo Fuarı'na "2018 Troia Yılı" temasıyla katıldı.
Avusturalya’da, Melbourne Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen World Travel Expo Fuarı’na Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standı ile katıldı.


 
Fuardaki TürkiYe standı "2018 Troia Yılı" temasıyla düzenlendi.
 
Fuar dolayısıyla Avustralya ve Yeni Zelanda’yı ziyaret eden Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başkanlığındaki heyette yer alan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir yaptığı açıklamada, fuarın yanı sıra her iki ülkede yaptıkları temaslarda Türkiye’ye yakın ilgi gösterildiğini söyledi.
 
"Troia’nın Türkiye’de olduğu az biliniyor"
 
Bu yılın "Troia Yılı" ilan edildiğini hatırlatan Kaşdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz herkesi Troia’yı görmeye, Troia Antik Kenti’ni, o beş bin yıllık tarihi görmeye davet ediyoruz. Avrupa’da veya başka ülkelerde şöyle bir şey gördük: Troia çok bilinen bir yer, evet çok biliniyor ama maalesef Türkiye’de olduğu az biliniyor. Birçok kişi 'Troia Yunanistan’da mı?' diye sorunca çok üzüldük. Demek ki bizde bir eksiklik varmış tanıtım anlamında. Biz de bu eksikliği gidermek adına bugün Melbourne’dayız, daha önce Sydney’deydik."

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )