Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile havalimanından yolcu alan turist otobüslerin uğrayabileceği otel sayısı sınırlandırıldı...

 
Ulaştırma Bakanlığı tarafından 8 Ocak tarihinde açıklanan  Karayolu Taşıma Yönetmeliği, hem acenteler hem de oteller büyük sıkıntı doğuracak.  
Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik Kültür ve Turizm Bakanlığı’nınki ile çelişiyor.
 

Yeni yönetmelikte otelleri ve acenteleri sıkıntıya düşürecek maddelerin başında ise turist otobüslerine otel sınırlaması geliyor.
 
Buna göre havalimanından yolcuları alan bir otobüs, (kapasitesine bağlı olarak) maksimum 6 otele uğrayabilecek.
 
En yüksek yolcu kapasitesine sahip transfer aracının maksimum durabileceği otel sayısı 6. Yani içerisinde 50 yolcu taşıyan bir turist otobüsü havaalanından çıktıktan sonra 6 otele uğrayabilecek, fazlasına ulaşırsa ceza-i işlem uygulanacak.
 
Yasada düzenleme yapılmazsa yolcuların otellere götürülmesi büyük sıkıntıların yaşanacağı belirtiliyor.
 
Turizm Bakanlığı ne diyor
 
Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan turist taşıma yönetmeliği ise bu kararın tam tersini anlatıyor. Turizm Bakanlığı transfer araçlarının yolcuları otellerine dağıtabileceğini söylüyor.
 
“Düzenleme değişmeli”
 
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, “Havaalanına yakın destinasyonlar için belki büyük sorun olmaz anca özellikle Alanya için felaket. Çünkü transfer yapan araç yeri geliyor 20 otele birden uğrama zorunluluğu ile karşı karşıya kalıyor” dedi.
 
Yasanın transfer araçlarına en fazla 6 noktada durma izni vermesinin beraberinde getireceği sıkıntıya değinen Çavuşoğlu, “46 kişilik bir araç Havaalanında 46 yolcu aldığında 13 – 14 otelde durması gerekiyor. Ama en fazla 6 otele uğrayabilir, kalanında ceza kesilir. 20 yolcu kapasitesine kadar olan araçlar ise sadece 3 yerde durabiliyor. Bu demek oluyor ki 46 kişiyi 6 guruba ayıracaksınız 6 otele uğrayacaksınız. Bu durum aynı otele gitmesi gerek yolcuların bir araya toplanması için havaalanında bekletilmesi ya da otobüslerin 6 otele ait az sayıda yolcuyu alıp maliyeti yüksek şekilde ilçeye getirmesi yöntemlerini beraberinde getirir” dedi.
 
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise konuyu oteller açısından değerlendirdi. Sili açıklamasında “Biz otelciyiz taşımacılık sektöründen çok fazla anlamayız. Ancak benim kendi görüşüm bu yasa oluşturulmadan önce sektörün görüşü alınmıştır diye düşünüyorum. Mevcut durumda yaşanan sıkıntı için işletmeler çözümler üretemez ise bir düzenleme yapılacaktır diye umut ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )