Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann, 2018'de Türkiye'ye gelecek Alman turist sayısının artacağını söyledi. Erdmann, AB'nin Türklere vize serbestisi tanımasının önündeki en büyük engellerden birinin OHAL olduğunu savundu.


Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann, 2018'de Türkiye'ye gelecek turist sayısının 4 milyon sınırını aşacağını söyledi.

 

Medya organlarının genel yayın yönetmenleriyle sohbet toplantısı düzenleyen Erdmann, Türkiye'ye gelen Alman turistlerin sayısının bu yıl artmasını beklediklerini ifade etti. 

 

  
Büyükelçi Erdmann, Alman turist sayısının son iki yılda azalmasının, bu ülkede Türkiye'ye karşı bir boykottan kaynaklanıp kaynaklanmadığı yönündeki soruya şu yanıtı verdi: "Turizm boykotu olmadı, çok net söylüyorum. Koordine edilmiş tek bir durumdan bahsetmek söz konusu değil. Bizim vatandaşlarımız tatil için nereye gitmek istiyorsa kendileri orayı seçer. Bir risk görüyorsa, bir korku duyuyorsa oraya da gitmeyebilir. Ama kesinlikle böyle bir boykot tutumu olmadı. Biz turizm meselesine önem veriyoruz. Çünkü turizm de bir köprü görevi görüyor. 2015 yılında Almanya Türkiye'nin turizminde şampiyondu. 5.1 milyondan fazla Alman turist ile başı çekiyordu. Evet, 2016 ve 2017 yıllarında sayı geriledi. Fakat son derece olumlu olarak 2018 yılı bize umut veriyor. Hesaplamalarımıza göre 2018'de 4 milyon sınırını aşacağız diye düşünüyoruz."

"OHAL vize serbestisinin önünde engel"

Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye verdiği vize serbestisi sözü konusunda önemli aşama kaydedildiğini belirten Erdmann, vize serbestisi konusundaki en önemli engellerden birinin OHAL olduğunu savundu.

Erdmann şunları söyledi: "Türkiye'nin, AB'nin 40 şartından çoğunu yerine getirdiğini, geriye sadece 6 eksik kaldığını ifade etti. Bu eksikler arasında terörle mücadele yasası ve Olağanüstü Hal (OHAL)'i de sayan Erdmann, "Vize serbestisi konusunda sözüzümüzü tutmak istiyoruz. Bu konuda net olarak ilerlemeden yanayız. Ancak vize serbestisinin yürürlüğe girmesi için 40 maddelik AB'nin yol haritası var. Bunun yerine getirilmesi gerekiyor. Türkiye bu 40 maddenin çoğunu yerine getirdi. Şu anda karşılanmayı bekleyen 6 eksik var. Bunlar için de Ankara-Brüksel arasında görüşmeler sürüyor. Biyometrik pasaport gibi teknik ayrıntılar da var, ancak en önemli maddeler terörle mücadele yasasındaki değişiklik ve OHAL konusudur. OHAL önümüze bir engel olarak cıkıyor. Bu arada AB'ye çeşitli suçlamalar yöneltildiğini görüyoruz. Yeni yeni şartlar öne sürüldüğü yönünde... Bu kesinlikle doğru değil. Bu 40 maddeye herhangi bir ek yapılmadı."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )