Türkiye'nin otel arama motoru neredekal.com'un Genel Müdürü Özkan Hacıoğlu, internetten otel pazarlaması ile ilgili gelişmeleri turizmgazetesi'ne anlattı.


Online seyahat kanalları ile ilgili tartışmalar bu alanda faaliyet gösterenlerden Booking.com’un Türkiye’den kullanımı ile ilgili getirilen yasak ile yeni bir boyut kazandı.

 

 

 

Booking.Com olayı ve bu pazardaki gelişmeleri turizmgazetesi’ne değerlendiren neredekal.com Genel Müdürü Özkan Hacıoğlu, Booking.com’a getirilen yasaktan sonra özellikle küçük otellerin online pazarını daha verimli kullanmaya başlamalarına vesile olduğunu söyledi.

Hedef kitleye ulaşmak için

“Booking.com potansiyel sağlayan bir şirket değil” diyen Hacıoğlu, “ Booking.com zaten otelin müşteri potansiyelini, başarılı web sitesi ile otelin kendine tekrardan satıyor. Yani Booking.com otele gitmeyecek insanı gönderen bir sistem değil” diyor.
Özellikle küçük otellerin internette en etkili şekilde yer almak ve doğru hedef kitleye ulaşmak için bu sisteme girmesinin şart olduğunu söyleyen gerektiğini Hacıoğlu, konuyla ilgili değerlendirmelerinde şunları söyledi:

Küçük oteller için daha cazip

“insanların öncelikli amacı gidecekleri yere ve orada ne yapacaklarına karar vermektir. Bu bağlamda Neredekal.com’a girenler amaçlarına uygun doğru otelleri seçebiliyor.Neredekal.com olarak pansiyon, küçük ve butik oteller bizim başlangıç noktamızdı. Ancak bugün Kaş’ta yer alan bir pansiyon da, Ayder’de yer alan bir bungalow da, Antalya’daki en lüks tematik otel de Neredekal.com’da tanıtılıyor.

Diğer büyük otellerin satışı ise çalıştığımız OTA(Online Travel Agency)’ler üzerinden gerçekleşiyor. Büyük otellerde konaklamak isteyen kişiler doğrudan tercih ettiği OTA sayfasına giderek otelini online satın alabiliyor.

Sözleşmeli çalıştığımız otellerde ise satın alma doğrudan tatilcinin oteli telefonla araması üzerine gerçekleşiyor.

Bir otelin pazarlama bütçesi görece küçük olabilir ama konaklama potansiyeli / pazarlama potansiyeline bakıldığına pazarlama bütçesi fazla olup tanıtımını daha etkin yapabilir.

Bütçenin büyüklüğü önemli değil

Büyük otellerin tesislerini doldurabilmeleri için tek başına pazarlama yaparak otellerini doldurma şansına sahip değiller ama birçok küçük otel odalarının tamamına yakınını kendi kaynakları ve referansları ile doldurabiliyor.

Küçük otellerin karar alma ve uygulama süreci büyüklere göre daha hızlı ve dinamik. Dolayısıyla daha kıvrak hareket edebilirler. Buradaki en önemli nokta da ihtiyacın hasıl olduğu anda potansiyel müşterinin karşısında görünüyor olabilmek. Bu nedenle de yine tüm mecralarda yer alıyor olmak önemli.

Pazarlama şanslılığı açısından, küçük otellerin büyük otellere göre daha şanslı olduğunu söyleyebilirim.

Otel hakkında yapılan yorumlar, yorum sayısı ve doğru fiyatlama gibi unsurlar otelin tanıtımında çok önemli. Bu noktada otellere CRM desteği de sunuyoruz.

Neredekal.com’dan görüyoruz ki sadece bir yorum bile 3 yeni misafiri beraberinde getirebiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )