Divan, otelin 191 odasının tamamına yerleştirilen Arçelik Asista sistemi ile Türkçe'nin yanı sıra Arapça ve ingilizce dillerinde de hizmet veriyor....

Divan İstanbul, Arçelik işbirliği ile kurduğu sistemle sesli komutlarla ışıklar ve perdeler açılıp kapatılabilecek, klima ayarlarını değiştirebilecek ve televizyonu kontrol edebilecek. Ayrıca döviz, hava durumu, takvim ve saat, alarm, haber özeti, radyo ve trafik hakkında güncel bilgilere ulaşabilecek.


Divan Grubu CEO'su Richard Appelbaum, konuyla ilgili bilgi verirken, " Teknoloji hayatımızın her alanına dokunuyor ve dijital bir dönüşüm yaşanıyor.Divan Grubu olarak bu dönüşümde de sektörümüz adına öncü bir rol üstleniyoruz. Bu kapsamda; Arçelik tarafından geliştirilen Akıllı Asistan Asista'yı sektörümüze kazandırarak yine önemli bir adım attığımıza inanıyoruz” dedi.

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer de " Dünyada sesli akıllı sistemler pazarı hızla büyüyor. Yaptırdığımız kapsamlı araştırmalar Türkiye'deki tüketicinin de sesli asistanlara ilgi gösterdiğini ortaya koydu” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )