Konyaaltı ihalesi ile ilgili tartışmalar sürerken CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak yaptığı açıklamada ' Bu adrese teslim ihaledir' dedi. İhaleyi alan Alkoçlar da açıklama yaptı.


Antalya Konyaaltı plajının ihaleye giren tek firmaya verilmesine tepkiler büyüyor.


53 büfe, 40 işyeri, 2 kafe, 1 çay bahçesi ve 12 tuvaletin içeren Konyaaltı Plajı ihalesinin, son dönemde Tayyip Erdoğan’a övgüleriyle gündemde olan Hülya Koçyiğit’in damadı olan Alkoçlar’a verilmesine tepkiler büyüyor.

 


CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ihalenin adrese teslim bir ihale olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili ihaleyi alan Alkoçlar da yazılı bir açıklama yaptı.

Alkoçlar açıklamasında, Ünver ailesine ait, yılda 1 milyon turist taşıma kapasiteli Turse şirketi ile iş ortaklık kurularak, 29 Mart 2018 günü Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve canlı yayınla tüm ülkemizin izlediği bir ihale neticesinde Konyaaltı Plajları'nın işletme hakkını kazanmıştır” denildi.

İhale ile ilgili yazılı açıklama yapan CHP Antalya Milletvekiyi Çetin Osman Budak da şunları söyledi:

“Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen perşembe günü gerçekleştirilen Konyaaltı Sahil Projesi ihalesi tam anlamıyla adrese teslim bir ihaledir. İhale şartnamesi rekabet şartlarını ortadan kaldıran, adeta ihaleyi kazanacak firmayı tarif eden bir şekilde hazırlanmıştır. Şartnamede belirtilen, ‘Son on yıl içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli, toplamda en az 1500 yataklı, 5 yıldızlı otel veya 1. sınıf tatil köyü işletmeciliğine’ haiz olunması maddesi ile yine son on yıl içinde 1618 sayılı yasa kapsamında A grubu seyahat acentesi işletmeciliği şartlarının aranması, katılımcı firma sayısını çok sınırlı hale getirmiştir. Zaten istenen de buydu diye düşünüyoruz. Çünkü ihaleye tek bir ortaklığın katılıp teklif vermesi de bunu doğrular nitelik taşıyor. Şartnamede, rekabeti engelleyici şekilde belgeler istenmesi kuşkusuz ihaleye gölge düşürdü. İhaleyi alan ortaklardan birisi zaten daha önceki işletmeci firmadır. Bizim için kabul edilemez bir ihale olmuştur.

Şunu da belirtmeliyim ki proje için Büyükşehir Belediyesi 130 milyon TL masraf yapıyor, şimdi ihaleyi alan firmalar hiçbir harcama yapmaksızın tamamen hazır tesislerin işletmesini yapacak, sahilden yararlanmak isteyen vatandaştan da ücret alacak. Antalya halkı rahatça ve hiçbir ücret ödemeden denizden faydalanabilecek mi bunu da bilmek istiyoruz. Yoksa vatandaşın denize ulaşımı bu ihaleyle paralı hale mi gelecek?

Diğer yandan Antalyalılar Lara bölgesinde de denize ulaşamıyor. Bir yandan oteller, bir yandan yat limanı projesi…

Büyükşehir Belediyesi’ne soruyorum siz ne yapmak istiyorsunuz?

Vatandaşın denize ücretsiz ulaşımını neden engelliyorsunuz?

Antalyalıların denize girmesini mi istemiyorsunuz?

Buraları kimlere peşkeş çekiyorsunuz?

Bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Büyükşehir Belediyesi, rekabet şartları sağlanmamış bu ihaleyi iptal etmelidir. Ne Antalya ne de sahillerimiz sahipsiz değildir.”

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )