Ocak ayında Mısır Turizm Bakanı olarak göreve başlayan ülkenin ilk kadın turizm bakanı Rania el Maşat,ülke turizmindeki değişimleri ve hedeflerini anlattı...

Turizmgazetesi- Mart 2016'da Hisham Zaazou'dan turizm bakanlığını devralan Yahya Raşid'in yerine Ocak 2018’de atanan Mısır Turizm Bakanı Rania el Maşat, ülkenin turizmde önemli atılımlar yapacağını söyledi.
 
Mısır’ın ilk kadın turizm bakanı olan finans uzmanı Rania el Maşat, Almanya’da yayımlanan turizm ve seyahat sektör dergisi Travel One’a verdiği röportajda, hedeflerini ve turizmin ülkesi için önemini anlattı.
 

 

Turizmgazetesi.com olarak Travel One’dan Petra Hirschel’in Mısır Turizm Bakanı Rania el Maşat ile yaptığı röportajı okurlarımızın ilgisine sunuyoruz:
 
Elli yıllık Mısır Turizm Bakanlığı tarihinde ilk kadın bakan olan Rania el Maşat, Ocak ayından beri Mısır hükümetinin bakanlar kurulunda yer alıyor. Ekonomi alanında doktora derecesine sahip El Maşat, bir finans uzmanı. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Mısır Merkez Bankası’nda önemli görevlerde bulundu. 2015’te Mısır ekonomisindeki en etkili 50 kadın arasında gösterildi. El Maşat, başarısının anahtarı olarak 4 C’yi gösteriyor: Competence (Yetenek), Connections (Sosyal İlişkiler), Confidence (Özgüven), Charm (Albeni).
 
Rania el Maşat, Travel One’ın sorularını şöyle yanıtladı:
 
Siyasete atılmanızda hangi etkenler rol oynadı?
 
El Maşat: Siyaset aslında benim için yeni bir şey değil. IMF danışmanlığı ve Mısır Merkez Bankası guvernörler heyeti vekili görevlerim sırasında uzun süre siyaset dünyası ile temas halindeydim. Mısır'daki genç kuşaklar için örnek olmak ve Mısır'ı birlikte dönüştürmek istiyorum. Mevcut siyasal liderlik açık fikirli. Köklü değişimlerin arifesindeyiz.
 
Kadınlar Mısır’da bundan sonra geçmişe göre daha büyük roller üstlenecekler mi?
 
El Maşat: Kabinede şu an 6 kadın bakan var. Bu çok büyük bir yenilik. Kadınlara daha çok yetki tanındı. Hükümet tabuları yıkmak istiyor. Turizm bakanlığı ise başında bir kadın bakan olduğu için kesinlikle önemsiz bir bakanlık değil. Tam tersine, turizm bakanlığı Mısır için çok önemli bir bakanlık. Ülkede pek çok sektör turizme bağlı. Mısır, turizm sektöründen Süveyş kanalından elde ettiğinden daha fazla gelir elde ediyor.
 
Mısır turizminde halihazırda kadınların ağırlığı pek fazla değil. Bunu değiştirmek istiyor musunuz?
 
El Maşat: Mısır turizminde çok az kadının çalışıyor olması, koşulların uygun olmamasından kaynaklanıyor. Çocuk bakımı ile ilgili düzenlemeler ve altyapı yetersiz, ulaşım olanaklarında eksiklikler var. Kadınların çalışma yaşamına katıldıklarında milli gelirin yükseldiği kanıtlanmış bir gerçeklik oysa.
 
Peki, Turizm Bakanı olarak başka neler yapmayı hedefliyorsunuz?
 
El Maşat: Mısır turizmini birkaç pazara bağımlı olmaktan kurtarmaya çalışacağım. Mısır turizmi, kötü geçen yılların ardından yeniden toparlandı, 2017 iyi bir yıldı. Ancak, yalnızca geleneksel pazarlarımıza değil, Doğu Avrupa, Körfez ülkeleri gibi pazarlara da odaklanmak büyük önem arz ediyor.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )