''Dağlarda konaklamanın Geleceği ve Şekillendirilmesi' başlığı altında gerçekleşen 10. Kar ve Dağ Turizmi Kongresi'nde bu alanda yapılacak yatırımlarda adaptasyona gidilmesi üzerinde duruldu.
 
Kısa adı UNWTO olan Uİnuted Natiolan World Tourism Organization-Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü İspanya’nın başkenti, aynı zamanda örgütün merkezinin bulunduğu Madrid’te  Dünya Kar turizmi Kongresi düzenledi, Bu yıl 10’uncusu yapılan kongrede iklim değişikliğinin kar yağışına dayalı turizm yatırımlarına etkisi ve geleceği tartışıldı.
 
 
 
 Kongrede kar turizminin değişiklik ve adaptasyon sorunuyla karşı karşıya olduğu bildirildi.
 
Kongrede yapılan konuşmalar ve konunun uzmanlarının sundukları bildirilerde bu alanda değişim ve gelişmelere adaptasyon sorunu yaşandığı bildirildi.
 
Andorra Hükümeti ve UNWTO’nun birlikte gerçekleştirdiği kongrede kar yağışını dayalı olan dağlık alanlarda turizmin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği tartışıldı.
 
Aralarında İspanya, ABD, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Japonya, İngiltere ve İsviçre’nin olduğu,  16 ülkeden 400 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen kongrede, dağ turizminde müşteri taleplerine karşılık vermenin yanında altyapı ve sürdürülebilir konaklama inşa etmenin gereği üzerinde duruldu.
 
Kongrede konuşan UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili konuyla ilgili olarak mesleki eğitimin de gerekli olduğunu belirterek mevsimsellik konusunda optimize kaynaklar üzerinde durulmasını istedi.
 
Kongre süresince katılımcılar, kar yağışına dayalı turizm bölgelerinde konaklama yatırımlarının yeniden konumlandırılması, bu alana ,yönelik hizmetler için yeni platformların oluşturulması istendi.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )