Almanya'daki tur operatörlerinin müşteri sayıları yüzde 2,8 oranında artarken ciroları yüzde 6,9 arttı. Tur operatörleri sıralamasında TUI ve Thomas Cook'un yeri değişmedi, en yüksek büyüme % 15 ile FTI'da, tek kayıpta olan ise DER


Alman tur operatörlerinin ciro ve müşteri sayıları açıklandı.
Almanya tur operatörleri sıralamasında 1 ve 2’ncinin yeri değişmezken, en yüksek büyümeyi FTI gösterdi. 2017’nin tek kaybeden tur operatörü ise DER oldu.

Almanya'da yayımlanan FVW Dergisi’nin her yıl yayınladığı 'Almanya Tur Operatörü Pazarı' araştırmasına göre, Almanya tur operatörü pazarı 31 Ekim 2016 – 31 Ekim 2017 döneminde yüzde 7,4'lük artışla toplam 22,8 milyar Avroluk ciro hacmine ulaştı.

Talep azaldı, ciro arttı

Bu yıl ilk kez Almanca konuşulan bölgeleri (Almanya, Avusturya, İsviçre) kapsayacak biçimde genişletilmiş olan FVW araştırmasında, özellikle Türkiye, Mısır, Tunus gibi önemli paket tur destinasyonlarında terör kaynaklı büyük talep gerilemelerine karşın yüzde 7’yi aşkın ciro artışının önemine dikkat çekilerek, tur operatörlerinin toplam cirolarının yüzde 6,9 artarak 25,5 milyar Avro olarak gerçekleştiği belirtiliyor

Aynı dönemde müşteri sayısı ise yalnızca yüzde 2,8 oranında arttı.

Kayıpta olan tek grup DER

Araştırmaya göre, yeni bir rezervasyon sistemini hayata geçirmesi nedeniyle yaşadığı güçlüklerden dolayı yüzde 3,6 kaybı yaşayan DER Touristik dışında hemen hemen tüm tur operatörleri cirolarını en az 1 milyar avro artırmayı başardılar.

Cirosundaki yüzde 3,6’lık düşüşe rağmen üçüncülükteki yerini koruyan DER Touristik 3.47 milyar Avro ciro elde etti.

İlk sıralar değişmedi

Alman tur operatörü pazarında firma sıralamasında üst sıralarda değişiklik olmadı. İlk üç yine TUI, Tomas Cook ve DER Touristik’ten oluştu. Bu üçlüyü sırasıyla FTI Group, Aida, Alltours ve Shauinsland Reisen izliyor.

Pazar birinciliğini elden bırakmayan TUI Almanya 2016/17 mali yılında toplam cirosunu yüzde 7,1 oranında artırarak 5.3 milyar avro ciroya ulaşırken, ikinci Thomas Cook’un yüzde 3,2’lik artışla 3.8 milyar avroluk ciroya ulaştığı gözleniyor.

Bu üçlüyü takip eden FTI’nin cirosundaki yüzde 15,4’lük ve Aida Cruises’in cirosundaki yüzde 13,3’lük büyük artışlar da dikkat çekiyor.

Türkiye’nin etkisi

Bunda özellikle Türkiye gibi çok önemli bir destinasyonda yaşanan büyük sorunların tur operatörlerine erken önlem aldırarak, planlamalarını buna göre yapmalarına yol açmasının büyük rol oynadığı ifade ediliyor.

Toplam ciro ve toplam yolcu sayısı artışı arasındaki bu büyük oran farkını yaratan bir diğer önemli etken olarak da büyük artış yakalayan İspanya ve Yunanistan’ın fiyatlarını önemli oranlarda artırmaları gösteriliyor. Cirodaki bu büyük sıçramada ayrıca; Dolar’ın Avro karşısında değer yitirmesi ve yüksek fiyat skalasına sahip kruvaziyer turlarına olan ilginin de rol oynadığı ifade ediliyor. Alman tur operatörlerinin 2016/17 mali yılında kruvaziyer turlarından elde ettikleri toplam cironun yüzde 16,8 gibi bir oranda artmış olması da kruvaziyerin bu pazarda son yıllardaki büyük yükselişini ortaya koyuyor.

Almanca konuşulan ülkelerdeki*
tur operatörü pazarında ilk 10 (2016/2017)


 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )