Avrupa Birliği'nin (AB) Genişlemeden Sorumlu eski komiseri. Alman siyasetçi Günter Verheugen, "AB güçlü olmak istiyorsa Türkiye'ye ihtiyacı var" dedi
 
 
Bugün Bulgaristan’ın Varna kentinde yapılacak olan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılacağı Avrupa Birliği (AB) Zirvesi öncesi, AB Genişlemeden Sorumlu eski komiseri, Günter Verheugen, Türkiye ile ilgili ilginç bir yorum geldi.
 
Verheugen, "AB güçlü olmak istiyorsa Türkiye'ye ihtiyacı var" dedi.

 
 
 
 
 

Günter Verheugen, Antalya Belek’te düzenlenen "Avrupa Birliği Bağlamında Türk Alman İlişkileri" konulu konferanstan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken "Şu an AB üyelerinin çoğunluğu Türkiye'yi AB'de istemiyor. Türkler de artık bu türlü perspektif olduğuna inanıyor. Ancak bu durumun zamanla değişebileceğini düşünüyorum. Esasında bu durum çok çabuk ve hızlı bir şekilde de değişebilir. Malumunuz dünyadaki siyasi gelişmeler. AB güçlü olmak istiyorsa Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Türkiye konusunun hızlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekli. Türkiye'nin bir gün AB üyesi olacağına eminim. Çünkü hem AB'nin hem de Türkiye'nin uzun vadeli hedefleri bu yönde. Birbirlerine ihtiyaçları olduğundan dolayı bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum" dedi.
 
Verheugen ,Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yeniden seçilmesinde Türkiye ve Almanya arasında mülteciler konusunda yapılan anlaşmanın önemli etkisi olduğunu söyledi.
 
15 Temmuz darbe girişimine Avrupa'nın neden yeterince tepki vermediğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Günter Verheugen şunları söyledi:
 
"Almanya ve Avrupa'nın darbe girişiminden sonraki tepkisi, Türkiye'de hayal kırıklığı yarattı. Bu hisleri çok iyi anlıyorum. Benim kendi görüşüm, Avrupa'nın Türkiye'ye dayanışma mesajları iletmesiydi. Bunun esasında doğru bir durum olduğunu düşünüyorum. Ama öyle bir mesaj göremedik. Türk halkının darbe girişimi sırasında gösterdiği tepkinin, Türkiye'de demokratik olgunluğun göstergesi olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )