KAPTİD Başkanı Yakup Dinler bölgedeki 25 balon firmasından 19'unun konsorsiyum oluşturduğunu konsorsiyuma girmeyen 6 firmanın da belirlenen kurallara uyduğunu, düzenlemelerin bölgenin yararına olduğunu söyledi.
 
Bir süreden beri kazalarla gündemde gelen Kapadokya’daki balon turları, yeni bir gelişme ile gündemde.
 
 
 
 
 
 
 
  

 
Kapadokya bölgesinde faaliyet gösteren 25 balon firmasından 19’unun satış ve pazarlaması artık tek elden yapılacak.
Dorak turizmin oluşturduğu konsorsiyum dışında kalan 6 firma da satış fiyatı ve acentelere ödenen komisyon konusunda aynı rakamlar uyguluyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Konuyla ilgili olarak turizmgazetesi’ne bilgi veren kısa adı KAPTİD olan Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler. düzenlemelerin bölgenin yararına olduğunu söyledi.
 
Dinler  konsorsiyumun 19 firmanın slotlarını ve uçuş haklarını dolu-boş garanti olarak kiraladığını belirterek şunları söyledi:
 
“Bu konsorsiyuma 6 firma dahil olmadı. Şu an konsorsiyum içerisinde olan firmalar da, konsorsiyuma katılmayanlar da halinden memnun, çünkü fiyatlar belirli bir seviyeye, yani eski yerine geldi. Kapadokya ucuz pazarlanacak bir bölge değil.
 
Konsorsiyumun burada yapmaması gereken tek şey, tüm şartları yerine getirdiği halde bazı firmaları sırf tur operatörlüğü ayağındaki rekabetten ötürü uçurmaması. Acentelere "sen şucusun, sen bucusun" şeklinde bir şey yapmamalı. Böyle olursa destek görmeye devam eder. KAPTİD olarak biz de bunu destekleriz.
 
Kapadokya balon pazarı
 
- Bölgede 25 balon firması var, bu firmaların toplam 195 balonu var
- Yeni balon ferması kurulmasına izin verilmiyor.
- SHGM’nin aldığı karar üzerine 1. uçuşta max 100 balon, 2. uçuşta max 50 balon, toplamda 150 balon havalanabiliyor.
- Her firmanın geçmiş performansına dayalı olarak slot hakkı var. Bazı firmaların 2+1 bazılarının ise 7+4 gibi hakları var.
- Balonun ortalama satış fiyatı son 2 yıl önce 120-175 Avro aralığındaydı.
- Kriz nedeniyle firmalardan bazıları  fiyatları 100 TL’ye kadar düşürmüştü.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )