Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Eroy Thomas Cook'un iflası ile kaybedilen 850 bin uçak koltuğu yerine 1.2 milyon koltuk için mutabakat imzaladıklarını söyledi
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a göre Thomas Cook’un iflasından dolayı uçak koltuğu konusunda bir kayba uğramadığımız gibi daha fazlasını kazandık. 
 
Bakan Ersoy, Thomas Cook'un iflas etmesi nedeniyle boşalan 850 bine yakın koltuk kapasitesi yerine uluslararası tur operatörleriyle 1 milyon 198 bin kapasite sağlandığını söyledi
Bakan Ersoy katıldığı televizyon programında açıklayıp dana sonra da kendi Twitter'dan yayınladığı grafikte, 2020 ek kapasitelerinin 507 bin adedinin 'easyjet', 325. bin adedinin TUI, 325 bin 788 adedinin jet2.com, 15 bin 637 bin adedinin British Airways, 25 bin adedinin ise THY ile SunExpress'ten sağlanacağı belirtildi. 
 
Bakan Ersoy Fox TV’(deki yayında yaptığı açıklamada, "Bir kapasite kaybı olunca, ya yeni bir oyuncu oluşturarak, ya da mevcut oyunculara bunu paylaştırarak çözüm getirilebilir. Biz ikisini de yaptık" dedi.
 
30 Eylül ile 1-2 Ekim tarihlerinde uluslararası tur operatörlerinin üst yöneticilerini Ankara'ya davet edip yazılı mutabakat yaptıklarını belirten Ersoy, şunları söyledi: "Kapasite riskini kaldırdık. Bu sezon Thomas Cook'un İngiltere 820-850 bin koltuk arzı var. Yerine 1.2 milyon koltuk koyduk.”
 
Bakan Ersoy'un mutabakat imzalandı dediği tur operatörlerinin uçak koltuk kapasiteleri:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )