Doğal yapı ve tarihi eserlerin olduğu bölgeleri aşırı ziyaretçi trafiğinden korumak için, kimi ülkeler sayısal kısıtlama getirirken kimi ülkeler bölgeyi tümüyle ziyarete kapatıyor.
 
Turist alan ülkeler daha çok ziyaretçi almak için birbirleriyle yarışırken kimi ülkeler de bazı bölgelerin doğal yapı ve tarihi eserlerini aşırı ziyaretçi trafiğinden kaynaklanan bozulmayı önlemek için ziyaretçi sayısını kısıtlama ve bölgeyi tümüyle ziyarete kapatıyor.
Son yıllarda teknoloji, medya ve iletişim araçlarının da etkisiyle gerçekleşen turist akınlarına bazı ülkelerde hükümetler dur demeye başladı.
 
Örneğin UNESCO’nun Dünya Mirası listesbinde olan Dubrovnik’te 300 metrelik yaya bölgesinde yürümek 40 dakika alıyor, zira her gün 40 bin nüfuslu bu şehre 5 bin turist ve sayısız yolcu gemisi geliyor. Bunun yarattığı rahatsızlık üzerine Vali Mato Frankovic bir süre önce artık limana aynı anda 2 yolcu gemisi demirlememesi ile ilgili karar aldı.
 
Barcelona belediyesi kişi başı ve günlük olarak alınan turist vergisini artırdı.
 
Önünde insan olmadan fotoğraf çektirmek amacıyla turistlerin sabah 5'te kalkıp yollara düştüğü Roma'daki Trevi Çeşmesi'nde akşam saatlerinde yürünemiyor.
 
Buradan hareketle bazı ülkelerin bazı bölgeler için getirdiği ziyaretçi kısıtlamaları şöyle:
 
Machu Pichu 
 
Dünyanın yeni 7 harikasından biri, en çarpıcı uygarlık miraslarından Peru’nun Machu Picchu bölgesi, uzun yıllar boyunca, her yıl popülaritesini daha da artırarak ziyaretçi akınına uğradı. Tarihi kent, bu kadar yüksek sayıda ziyaretçiyi kaldıramamaya başladı. Sonunda Peru olaya el koydu. Önce günlük ziyaretçi sayısını 2.500 ile sınırladılar. 
 
Komodo Adası
 
Endonezya'nın Komodo Adası yıllarca ülkenin en çok turist çeken noktalarından oldu. Anglo-Sakson ve Hollanda kökenli turistlerin her yıl akın ettiği Bali Adası'ndan sayısız tur düzenlenen adanın doğal dengesi de artık bozulmaya yüz tutmuştu. Endonezya hükümeti radikal bir karar aldı. 2020 yılında ada 1 yıl süreyle ziyarete kapanacak.
 
Maya körfezi
 
Tayland'daki Maya Körfezi’ni son 20 yıldır günde 4-5 bin turistin gemilerle akın ettiği bir yer haline geldi. 2018'de körfezin 4 aylık kapatılması ile sorunların ortadan kalkmadığını gören yetkililer kapatma süresini 2021'e kadar uzattı. Tekrar turizme açıldığında günde 1.200 kişilik bir limit konacak.
 
Cano Cristales
 
Kolombiya'nın suyun altında yetişen renkli bitkiler ve güneş ışığının yansıması ile bir gökkuşağı nehrine dönüşen ırmağa başlayan turist akınını durdurmak için Kolombiyalı yetkililer şimdiden gerekli önlemleri alıyorlar. 
Nehrin bazı kısımlarında yüzmek, sigara içmek, balıklara yem vermek kesinlikle yasak. Bunlara rağmen 2017 aralık ayında nehir bir süre ziyaretçiye kapandı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )