Thomas Cook ile ilgili açıklamalar yapan CEO Peter Fankhauser, Fosun'un şirketi almasının büyüme için fgırsat olduğurnu ama Fosun'un Thomas Cook'u Çin'leştirmeyeecğini söyledi...
 
 
Çin’li Fosun’un şirket hisselerinin çoğunluğunu alması konusunda anlaşmaya varılmışken Anex’in de hisse alımı ile hızlı gelişmelerin yaşandığı Thomas Cook CEO’su Peter Fankhauser son gelişmeleri Almanya’da yayınlanan Fvw Dergisine değerlendirdi.
Fankhauser, Fosun’un  şirket için büyüme fırsatı doğurduğunu belirtedek Thomas Cook'un Çin’leşmeyeceğini söyledi.
 
Fosun markaya önem veriyor
 
Fankhauser, kontrolün Fosun'a geçmesinin ve Thomas Cook'un ikiye bölünmesinin (tur operatörü ve hava yolu şirketi) ardından tur operatörlüğü tarafında köklü değişilikler beklemediğini belirterek
 ''Thomas Cook'un Çin gömleği giyebileceğine ihtimal vermiyorum. Fosun yönetimi Thomas Cook markasına değer veriyor'' diyor.
 
Fosun CEO’su Avrupa pazarını iyi tanıyor
 
Fankhauser, '' Fosun'un turizm departmanının çok iyi olduğunu, Özellikle, Almanya'da eğitim alan ve akıcı bir şekilde Almanca konuşan CEO Jim Qian Avrupa seyahat pazarını ve onun karakteristik yapısını çok iyi bildiğini söylüyor.
 
Borçlar paylaşılacak
 
Fosun'un Thomas Cook'un tur operatörlüğü bölümünün hisse çoğunluğunu  alacağını belirten Fankhauser, borçların iki şirkete pay edileceğini söyledi.
 
Anlaşma sonbaharda
 
Peter Fankhauser, rekabet kurumunu vereceği kararın ardından anlaşmanın sonbaharda tamamlanacağını açıkladı.
 
 
Çinli yatırım şirketi Fosun’un, borç ödeme karşılığı hisse alımı anlaşmasıyla Thomas Cook'a 910 milyon dolar para enjekte etmesi konusunda iki şirket mutabık kalmıştı. 
Anlaşmaya göre 1,6 milyar pound (1 milyar 950 milyon dolar) bocu olan Thomas Cook’un borçları iki şirkete bölünecek.
Fosun’un şu anda Thomas Cook’ta yüzde 18 payı var.
 
Alacaklı bankalar
 
Fankhauser’ın verdiği bilgiye göre Thomas Cook'un borçlu olduğu bankalar şirketin yeniden sermayelendirmesi konusunda da anlaşmaya vardı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )